Jaki prezent dla dziecka?

Małgosia,

Zbliżają się Święta, a razem z nimi mój odwieczny problem - jaki prezent dla dziecka będzie odpowiedni? Jeszcze nie jestem mamą, tylko ciocią, dlatego to dla mnie taki problem. Zupełnie nie wiem co kupić chłopcu, który niedługo skończy 4 lata? W sklepach jest ogromny wybór, ale większość to plastikowe zabawki, które szybko się nudzą. Chciałabym, żeby to co kupię, rozwijało wyobraźnię i zdolności. Czy jest coś takiego co się może sprawdzić? Bardzo proszę o jakąś wskazówkę. Pozdrawiam.

Kasia Skóra
specjalista

Pani Małgosiu,

Pani założenie o tym, aby kupić dziecku coś naprawdę przydatnego jest godne pochwały. Rzeczywiście, zabawek w sklepach jest ogromna ilość, ale jak przyjdzie co do czego i trzeba wybrać coś rozwojowego może być naprawdę ciężko.

To, co moim zdaniem zawsze się sprawdza i jest atrakcyjne dla dzieci w różnym wieku to klocki – niekoniecznie zwykłe klocki lego czy drewniane. Może Pani zakupić klocki „Clics” albo klocki – gwiazdki, które dzięki swoim nietypowym kształtom pobudzą wyobraźnię dziecka do twórczego budowania. Są też klocki ażurowe albo wyglądające jak wafle. Każde z nich będą nie lada wyzwaniem dla czterolatka.

Dość nietypową zabawką jest Bilibo, kształtem przypominająca muszlę. Nie da się jednoznacznie określić co to za zabawka, dlatego jest taka fascynująca – każde dziecko (a niekiedy i dorosły!) może samemu nadać znaczenie Bilibo i w zależności od swojej wyobraźni tak jej używać.

Aby rozwinąć zdolności manualne chłopca może Pani pomyśleć o balansującym kaktusie. Zabawa z kaktusem polega na tym, aby łączyć kolejne elementy kaktusa, tak aby się nie przewrócił.  Z bardziej tradycyjnych zabawek można zakupić domino lub puzzle (dla czterolatka mogą być nawet 70-elementowe), a także modelinę lub ciastolinę i razem tworzyć wszystko to, co przyjdzie do głowy.

Warto pamiętać, że dla dziecka najcenniejszy jest czas spędzony z bliskimi, tak więc prezent umożliwiający zabawę dorosłego razem z dzieckiem będzie z pewnością trafiony!

Skomentuj

Zobacz także:

Skomentuj

Dodane komentarze (4)