Jakich formalności trzeba dopełnić, zapisując dziecko do przedszkola?

Jakich formalności trzeba dopełnić, zapisując dziecko do przedszkola?
Drukuj Skomentuj

Jakich formalności trzeba dopełnić, zapisując dziecko do przedszkola?

Jak zapisać dziecko do przedszkola?

 

Jeśli chcesz zapisać dziecko do przedszkola, musisz wybrać jedną placówkę pierwszego wyboru, jeśli nie ma możliwości zapisu do przedszkola pierwszego wyboru. Następnie musisz się skontaktować z administracją i dowiedzieć się kiedy zaczyna się rekrutacja oraz czy jest prowadzona przez internet. Jeśli nabór jest online, wystarczy wejść na stronę urzędu miasta lub gminy i zarejestrować się na platformie rekrutacyjnej. Potem trzeba wypełnić formularz i wybrać przedszkola, do których chcesz zapisać swoje dziecko. Możesz zaznaczyć tylko trzy przedszkola. Jako pierwsze wybierz te, do którego chcesz zapisać dziecko. Jeśli nie dostanie się ono do pierwszego z nich, to możliwe, że dostanie się do drugiego lub trzeciego. Na koniec musisz potwierdzić zakończenie rejestracji. Może się zdarzyć tak, że trzeba będzie wydrukować wszystkie dokumenty i zanieść je w wersji papierowej do przedszkola pierwszego wyboru. W przypadku kiedy nie jest prowadzona rekrutacja online, musisz pójść  do ośrodka i wypełnić wniosek w wersji papierowej i pozostawić go w placówce.

 

Po wypełnieniu odpowiednich formularzy online lub w wersji papierowej musisz czekać na ogłoszenie listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Gdy dziecko będzie należało do tej pierwszej grupy, należy podjąć rejestrację i ewentualnie donieść potrzebne dokumenty. Następnie musisz poczekać na ogłoszenie listy dzieci przyjętych. Jeśli dziecko zostanie przyjęte do przedszkola, należy podpisać umowę z placówką.

 

Jakie dokumenty będą potrzebne?

 

Dokumenty należy złożyć w przedszkolu pierwszego wyboru.

Mogą być wymagane:

- oświadczenie jeśli dziecko jest z rodziny wielodzietnej,

- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność lub orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności.

- prawomocny wyrok sądu rodzinnego (który stwierdza rozwód albo separację) albo akt zgonu rodzica w przypadku samotnego wychowywania dziecka,

- oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem. Oświadczenie dostaniesz w przedszkolu albo urzędzie gminy lub miasta. Możesz je też napisać samodzielnie.

- dokument udowadniający wychowywanie dziecka w rodzinie zastępczej.

 

 

Sprawdź również: Skąd się wzięły walentynki?

 


Jakie są zasady rekrutacji?

 

Ustawa przewiduje pierwszeństwo przyjęcia do przedszkoli następujące dzieci:

- pochodzące z rodzin wielodzietnych,

- posiadające orzeczenie o niepełnosprawności,

- posiadające rodziców lub rodzeństwo z orzeczeniem o niepełnosprawności,

- samotnych rodziców,

- wychowujące się w rodzinach zastępczych.

 

Oprócz kryteriów rządowych brane są także kryteria samorządowe. Dlatego administracja przedszkola bierze pod uwagę również:

- odległość przedszkola od miejsca zamieszkania,

- miejsce zameldowania,

- gdzie jest odprowadzany podatek.

 

Jeśli chodzi o rekrutację do przedszkoli państwowych nie liczy się pierwszeństwo zgłoszeń.

 

Źródło: https://wloclawek.naszemiasto.pl/


Sprawdź także: Walentynki w szkole i przedszkolu

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!