Jakie korzyści daje zabawa z dziećmi?

Jakie korzyści daje zabawa z dziećmi?
Drukuj Skomentuj

Wielu rodziców z trudem znajduje czas na zabawy z dzieckiem. Trzeba jednak pamiętać, że wspólne spędzanie czasu z pociechami ma walor wychowawczy i niesie mnóstwo korzyści dla obu stron. Jakich? Sprawdźcie sami.

Dzieci uwielbiają spędzać czas ze swoimi rodzicami i wcale nie wymagają przy tym nie wiadomo jakich atrakcji. Wystarczy poświęcona im uwaga i stuprocentowe zaangażowanie dorosłego. Taka postawa mamy i taty zaowocuje w przyszłości. Dzieci wyrosną na odpowiedzialnych, pewnych siebie ludzi – wszystko dzięki zabawom z rodzicami!

 

Szukasz pomysłów na zabawy z dzieckiem? Wejdź i zobacz:

6 ekozabaw dla dzieci

Jak się bawić na pikniku
Kuchenne zajęcia z dzieckiem

 

Budowanie pewności siebie


Wspólne zabawy dzieci z rodzicami budują u maluchów pewność siebie oraz poczucie własnej wartości. Kiedy maluch widzi, że rodzic poświęca mu całą swoją uwagę, czuje się doceniony i ważny. Poza tym obecność mamy i taty dostarcza poczucia bezpieczeństwa, które jest niezbędne dziecku do odważnego poznawania świata. Gdy wie, że obok niego jest kochający rodzic, wtedy żadne wyzwanie nie jest mu straszne. Stopniowo obecność dorosłego przestanie być konieczna – pozostanie jednak odwaga w podejmowaniu nawet trudnych wyzwań.

 

Uczenie odpowiedzialności


Jak nauczyć dziecko domowych obowiązków? Jest to prostsze niż może się wydawać – wystarczy bowiem włączyć je do codziennych czynności. Porządki czy gotowanie maluch potraktuje jako świetną formę zabawy z rodzicami, a dorosły zyska zaangażowanego pomocnika. Warto wykorzystywać chęć dzieci do zabawy, ponieważ wraz z upływem czasu wdrożenie ich do prac domowych będzie o wiele trudniejsze. Oprócz tego, podczas wykonywania wspólnej pracy dorośli zyskują czas na rozmowę i szansę na lepsze poznanie swoich pociech, która może łatwo umknąć w codziennym pośpiechu.

 

Kształtowanie osobowości dziecka


Zabawy z rodzicami pomagają w kształtowaniu osobowości dzieci. Trzeba więc pamiętać, że chłoną one wszystko, co widzą wokół siebie. Dlatego, przebywając ze swoim dzieckiem, warto przekazywać im dobry przykład. Dla malucha pierwszym wzorem osoby dorosłej jest rodzic – należy postępować tak, by nie wstydzić się świadectwa, które wystawi później dziecko.

 

Zacieśnianie rodzinnych więzów


Obecnie rodzice nie spędzają ze swoimi dziećmi tyle czasu, ile by chcieli. Dlatego tak ważna jest zabawa – trzeba jej poświęcić całą swoją uwagę i zaangażowanie. Mimo iż po pracy większość osób wolałoby posiedzieć w spokoju, trzeba wziąć pod uwagę potrzeby dziecka. Chociaż łatwiej jest włączyć telewizor, wspólna zabawa z rodzicami to coś, co pozwoli lepiej się poznać i jeszcze bardziej zacieśnić rodzinne więzy.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi