Jakie materiały Montessori wybrać do pracy z przedszkolakiem?

Jakie materiały Montessori wybrać do pracy z przedszkolakiem?
Drukuj Skomentuj

Elementy pedagogiki Montessori są chętnie wykorzystywane do pracy z dziećmi zarówno w przedszkolach, jak i szkołach. Na rynku polskim pojawia się więc coraz więcej pomocy inspirowanych tą metodą. Jakie materiały wybrać do pracy z przedszkolakiem? Polecamy Biblioteczkę Montessori od Wydawnictwa Egmont - wartościowe pomoce zarówno dla nauczycieli przedszkolnych, jak i rodziców zainteresowanych tą metodą.

Dlaczego metoda Montessori?


Zachwyt nad metodą Montessori trwa od kilku lat. Dlatego elementy tej pedagogiki są tak często wykorzystywane? Ponieważ opierają się na szacunku dla dziecka i uznaniu jego autonomii. Wspieranie rozwoju dziecka opiera się na zachęcaniu go do samodzielności i dokonywania wyborów. Dzięki temu u dzieci buduje się poczucie własnej wartości, jak też rozwija odpowiedzialność i samodyscyplina.

Metoda  Montessori zakłada, że w wychowaniu i nauczaniu nauczyciel lub rodzic podąża za dzieckiem - czyli towarzyszy mu w odkrywaniu świata, obserwuje i podsuwa środki, które pozwolą mu nabyć wiedzę i umiejętności w danym aspekcie. Przy czym ważne jest, że według pedagogiki Montessori dziecko ma prawo do błędu i może go naprawić z pomocą opiekuna.

 

 

Materiały Montessori


By dziecko mogło się skupić na nauce nowych rzeczy i umiejętności, materiały do pracy według pedagogiki Montessori tworzone są według określonych kryteriów. Ich podstawowe cechy to:

 

 • Estetyka wykonania - materiały powinny być estetycznie wykonane, najlepiej z naturalnych materiałów. Mają one przykuwać uwagę dziecka, zapraszać do aktywnej pracy.
 • Ograniczenie - poszczególne materiały mają izolować bodźce - koncentrować się na kształtowaniu jednej umiejętności, jednocześnie tłumacząc zadanie w prosty sposób.
 • Stopniowanie trudności - materiały Montessori z założenia są materiałami do wielokrotnego użytku. Istotne są więc elementy, które stopniują dziecku poziom trudności, z jednej strony zachęcając go do powtarzania (utrwalania) czynności, z drugiej - stawiając wyzwanie.
 • Kontrola błędu - dziecko powinno być w stanie samodzielnie sprawdzić, czy dane zadanie wykonało poprawnie, czy powinno coś poprawić.

 

 

Polecamy Biblioteczkę Montessori


Poszukujesz ciekawych materiałów opartych na metodzie Montessori do pracy z przedszkolakiem? Polecamy Biblioteczkę Montessori Wydawnictwa Egmont. Wyjątkowość Biblioteczki polega na tym, że zawiera w sobie zarówno gotowe pomoce, jak i inspiracje oraz oraz instrukcje do samodzielnego wykonania materiałów.

W Biblioteczce Montessori znajdziesz kolorowe karty, tablice i instrukcje użytkowania. Wszystkie materiały są wysokiej jakości, zawierając w sobie cechy charakterystyczne dla innych materiałów Montessori.
 
W serii ukazały się:

 

 • Biblioteczka Montessori - Czas
 • Biblioteczka Montessori - Świat
 • Biblioteczka Montessori - Przyroda
 • Biblioteczka Montessori - Ćwiczenia. Odkrywaj bogactwo przyrody
 • Biblioteczka Montessori - Flagi świata
 • Biblioteczka Montessori - Astronomia
 • Biblioteczka Montessori - Ciało człowieka
 • Biblioteczka Montessori - Ptaki Europy
 • Biblioteczka Montessori - Ogród
 • Biblioteczka Montessori - Geografia


Więcej przeczytasz tu: https://egmont.pl/seria/BIBLIOTECZKA-MONTESSORI,s,9368577

 

Biblioteczka Montessori - znak jakości


Biblioteczkę Montessori wydaje Egmont - największy w Europie wydawca książek i czasopism dla dzieci oraz młodzieży. Tylko w Polsce wydaje ponad 40 tytułów prasowych i kilkaset książek rocznie, za które nierzadko otrzymuje cenne nagrody i wyróżnienia.

Biblioteczka Montessori w tym roku zdobyła Nagrodę Rodziców. Seria została doceniona za estetykę oraz wartość merytoryczną. Jest polecana do pracy z przedszkolakiem zarówno dla nauczycieli przedszkolnych, jak i dla rodziców.

Sprawdź też pełną ofertę Wydawnictwa Egmont: www.egmont.pl

Filmy

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi