Jakie są typowe godziny otwarcia przedszkoli? Tak funkcjonują placówki

Jakie są typowe godziny otwarcia przedszkoli? Tak funkcjonują placówki
Drukuj Skomentuj

Jakie są typowe godziny otwarcia przedszkoli? Z pewnością zastanawia się nad tym wielu rodziców. A w szczególności ci, którzy mają nietypowe godziny pracy. Przychodzimy z odpowiedzią, które rozwieją wątpliwości.

Jakie są typowe godziny otwarcia przedszkoli?


Art. 6 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty głosi, że przedszkola publiczne powinny być otwarte co najmniej przez pięć godzin dziennie. Organ prowadzący przedszkole publiczne, m.in. rada gminy ustala godziny, w których odbywać się będą zajęcia. Rozkład dnia ustalany jest przez dyrektora i powinien brać pod uwagę higienę pracy oraz zasady ochrony zdrowia, a także oczekiwania rodziców.

 

Sprawdź także: Lęk separacyjny w przedszkolu - co robić? Oto droga do samodzielności


Nie trudno się domyślić, że większość rodziców zaczynających pracę rano, chce przyprowadzić swoje pociechy do placówki o godzinie 6:30 czy 7 rano. Biorąc pod uwagę potrzeby takich osób, przedszkole powinno zapewnić opiekę od wczesnych godzin rannych. Z reguły dzieci przebywają w przedszkolu do godziny 14-15, a te pociechy, których rodzice potrzebują jeszcze trochę czasu, po tym czasie łączone są w jedną grupę.

 

Sprawdź także: Rola nauczyciela w życiu przedszkolaka. Jest większa, niż myślisz

 

W placówkach prywatnych godziny pracy przedszkola zaczynają się zazwyczaj o 7, a kończą o godzinie 17.

 

Bezpłatne godziny w przedszkolu

 

Warto wiedzieć, że dyrektor przedszkola nie może określić, które godziny pracy przedszkola są godzinami bezpłatnymi. Każdy rodzic ma prawo do bezpłatnej edukacji przedszkolnej swojej pociechy w wymiarze co najmniej 5 godzin dziennie (art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo oświatowe).

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!