Jedz śniadanie na zdrowie!

Jedz śniadanie na zdrowie!
Drukuj Skomentuj

Wielu Polaków nie je pożywnych śniadań, a część w ogóle z nich rezygnuje! Najbardziej alarmujący jest fakt, że ten odsetek rośnie szczególnie wśród młodych ludzi. Dlatego koniecznie trzeba uświadomić sobie jak ważne dla zdrowia jest dobrze zbilansowane śniadanie!

Z raportu przygotowanego przez markę belVita z okazji Europejskiego Dnia Śniadania wynika, że lekkie i pożywne śniadanie to mit! Polacy wolą tradycyjne kanapki z wędliną lub serem. Raport pokazuje też, iż około 15% badanych całkiem pomija ten posiłek! Odsetek rośnie szczególnie wśród młodszych grup - uczniów oraz studentów. To pokazuje, że Polaków nie jedzących śniadania w przyszłości może tylko przybywać!

 

Śniadanie – dostarcza energii i poprawia nastrój


Z tego wynika, że zapominamy jak ważny jest to posiłek, szczególnie jeśli chodzi o żywienie dzieci. Rankiem potrzebujemy bowiem silnego bodźca, który rozbudzi nas i przygotuje na codzienne wyzwania. Ilość energii i składników odżywczych dostarczonych wraz ze śniadaniem decyduje o wydolności psychofizycznej w pierwszej części dnia.

Czas najintensywniejszego wysiłku umysłowego przypada pomiędzy śniadaniem a obiadem, dlatego już na początku dnia trzeba dostarczyć organizmowi składników odżywczych i glukozy, czyli łatwo przyswajalnej energii niezbędnej do intensywnej pracy. Poranny posiłek wzmaga koncentrację, poprawia kreatywność i zdolności werbalne. Co więcej, spożywanie śniadania poprawia pamięć oraz identyfikację bodźców wzrokowych.

Eksperci są zdania, że jedząc regularnie poranny posiłek utrzymujemy nasze BMI (czyli wskaźnik masy ciała) na stabilnym poziomie! W ten sposób zmniejszamy też ryzyko nadwagi w przyszłości. A rezygnując ze śniadania sprawiamy, że organizm domaga się większej ilości energii w postaci kalorii.

 

Śniadanie powinno być zbilansowane


Podstawą każdej zdrowej diety powinno być zbilansowane śniadanie. Za takie trudno uznać zjedzoną w pośpiechu bułkę czy kawę - a wbrew pozorom definicja zbilansowanego śniadania jest bardzo prosta. „Przede wszystkim powinno być urozmaicone, a więc zawierać produkty ze wszystkich grup żywności zawartych w piramidzie zdrowego żywienia, w ilościach dostosowanych do indywidualnych potrzeb konsumentów.“ - komentuje dr inż. Danuta Gajewska, dietetyk i wykładowca Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Warto wziąć sobie do serca zalecenie, by dzień zacząć od dość obfitego śniadania, a zakończyć skromną kolacją. Rano organizm potrzebuje energii i składników odżywczych do działania i na śniadanie możemy przeznaczyć nawet 30% całkowitej kalorycznej diety.

Jak zjeść zbilansowane śniadanie w natłoku codziennych obowiązków? Eksperci wskazują między innymi na gotowe produkty zbożowe lub ciastka wielozbożowe. Są one źródłem cennych węglowodanów złożonych i błonnika. Wystarczy je połączyć z produktami mlecznymi, owocami i np. ciepłym napojem, by stworzyć zbilansowane śniadanie.

 

Jak zacząć jeść śniadanie?


Wbrew pozorom trudno wytrwać w postanowieniu zmiany nawyków żywieniowych. Urszula Mijakoska, pierwszy w Polsce diet coach, radzi jak zacząć jeść śniadanie!

Drogą do sukcesu będzie: określenie celu, napisanie planu działania, działanie, obserwacja siebie, ocenianie postępów lub ich braku. Ważne aby nie poddawać się i w przypadku problemów wprowadzać odpowiednie modyfikacje. Na co warto zwrócić uwagę w procesie  zmiany nawyków dotyczących jedzenia śniadań:

  • Nie śpieszmy się, zmiana nawyków to nie sprint. Odrzućmy magię słowa „szybko”. Zamieńmy je na „krok po kroku”. Zacznijmy już dziś.
  • Pierwszy krok to wyznaczenie swojego celu. Zastanówmy się, po czym poznamy, że go osiągnęliśmy? Co zmieni się wtedy w naszym życiu na lepsze?
  • Zacznijmy jeść świadomie, uważnie.


Jedząc regularnie poranny posiłek obserwujmy co dzieje się z organizmem, który ma zapewnione odżywcze i energetyczne śniadanie, a co jeśli jest inaczej. Fachowa wiedza, zrozumienie potrzeb żywieniowych i wsłuchiwanie się w swoje ciało to nieodzowne części składowe zmiany nawyków.

Zmiana zaczyna się od głowy - jeśli jesteśmy świadomi tego jak dobrze radzimy sobie w innych dziedzinach życia, dlaczego ma nie wyjść poprawienie nawyków żywieniowych!

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi