Jedziemy nad morze - scenariusz zajęć w grupie 3-latków

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie 3-latków
Temat:
Jedziemy nad morze
Grupa:
3-latki
Ce
Cele główny:
• Doskonalenie umiejętności matematycznych
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Uważnie słucha poleceń nauczyciela,
• Segreguje przedmioty ze względu na przeznaczenie,
• Doskonali spostrzegawczość i koordynację wzrokowo – ruchową,
• Doskonali umiejętność przeliczania w zakresie 1-3,
• Utrwala kolory,
• Rozwija ogólną sprawność ruchową,
• Rozwija wyobraźnię,
Środki dydaktyczne:
ilustracje przedmiotów potrzebnych do podróżowania, kolorowe kółka do zabawy matematycznej, apaszki kolorowe, folia malarska, papierowe rybki, muszelki, piasek, treść opowieści ruchowej, płyta cd z muzyką.
Metody:
czynne, słowne, oglądowe.
Formy pracy:
indywidualna, zbiorowa.
Przebieg zajęcia:
1. Wstęp:
Powitanie:
- Witamy dziewczynki bardzo wesoło, teraz dla dziewczynek macha całe koło
- Witamy chłopców bardzo wesoło, teraz dla chłopców macha całe koło
- Witamy panie bardzo wesoło, teraz dla pań macha całe koło.
Pogadanka - wprowadzenie do tematyki zajęć: Jaka pora się właśnie zaczyna?, Co można robić w lecie?, Gdzie można pojechać latem?
2. Zajęcia główne – Wycieczka nad morze
Zabawa klasyfikacyjna – „Ania pakuje się nad morze” – segregowanie obrazków z przedmiotami potrzebnymi nad morzem.
Opowieść ruchowa (zbiór własny) – „Jedziemy nad morze” – ilustrowanie opowieści ruchem z wykorzystaniem apaszek.
Uwaga, uwaga pociąg nad morze odjeżdża z peronu drugiego. Proszę wsiadać
i zajmować miejsca. Ruszamy…..(jedziemy jak w pociągu jeden za drugim) Witamy nad morzem, zakładamy plecaki i idziemy po rower. Musimy teraz przejechać na rowerach przez wydmy (kładziemy się na plecach i poruszamy nogami, wykonujemy ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzusza) Raz jedziemy pod górkę… powoli, a raz z górki…. szybko. Dojechaliśmy na miejsce. Jesteśmy na plaży, ale tu pięknie, rozglądamy się dookoła. Rozkładamy ręcznik na piasku i kładziemy się. Opalamy najpierw brzuszek, potem plecy, znowu brzuszek i znowu plecy (dzieci obracają się). Uff ale gorąco, idziemy teraz troszkę popływać. Pływamy (poruszamy ramionami). Biała flaga u ratownika oznacza, że można pływać, a czerwona zakaz pływania (dzieci reagują ruchem na wskazany symbol). Jesteśmy już trochę zmęczeni, pora wyjść z wody. Ale zimno….musimy się szybko powycierać ręcznikiem. (chustką wycieramy wskazane części ciała). Ooo mamy ze sobą piłkę plażową, pobawmy się chwile (podajemy sobie piłkę dookoła, z rąk do rąk). Kiedy jest tak ciepło najlepiej ochłodzić się pysznymi lodami. Zapraszamy więc do lodziarni.
Zabawa matematyczna – „Ania w lodziarni” – przeliczanie
(Każde dziecko otrzymuje w kopercie szablon wafelka do lodów oraz 5 kółek w kolorach lodów o różnych smakach. Samodzielnie wykonują zadanie według poleceń nauczyciela.)
Ania poszła do lodziarni, najpierw kupiła jedną gałkę lodów śmietankowych i jedną gałkę lodów truskawkowych. Ile gałek lodów Ania ma w wafelku? Kiedy Ania zjadła swoje lody poszła kupić teraz lody dla mamy. Kupiła dwie gałki śmietankowe i jedną czekoladową. Ile gałek miała Ania w wafelku?
Kiedy Ania szła z lodami do mamy z wafelka wypadła jej jedna gałka loda na ziemię. Ile gałek zostało? Potem kolejna gałka rozpuściła się bo słoneczko za mocno świeciło. Ile gałek zostało dla mamy?
Relaksacja:
Po pysznych lodach czas na powrót do domu i chwile relaksu. Może podczas krótkiej drzemki przyśni nam się falujące morze.
Relaksacja - Leżenie na plecach, falowanie folią, obserwowanie kolorowych rybek na folii.
3. Zakończenie zajęć:
Z każdej nadmorskiej wycieczki trzeba przywieźć muszelkę na pamiątkę. Dzieci poszukują w pojemniku z piaskiem małej muszelki na szczęście.
Podziękowanie za udział w zajęciach.
Opracowała:
Katarzyna Stanieczko