Jesienna muzyka - cykl scenariuszy zajęć w grupie 6-latków

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Jesienna muzyka - cykl scenariuszy zajęć w grupie 6-latków
2.3
4 oceny
Oceń
{

TEMAT KOMPLEKSOWY: „JESIENNA MUZYKA”

TEMAT KOMPLEKSOWY: „JESIENNA MUZYKA”


TEMATY DNI:
1. Listopadowa muzyka.
2. Deszcz i wiatr gra wokoło.
3. Jesienne zabawy przy muzyce.
4. Smutno – wesoło  - jesienne nastroje.
5. Jesienna orkiestra.

Cele ogólne:
- nauka piosenki pt. „Jesienny deszcz”
- rozwijanie zainteresowań i zdolności muzycznych;
- wyrabianie umiejętności aktywnego słuchania muzyki;
- rozwijanie poczucia rytmu;
- rozwijanie wrażliwości na zmiany tempa i dynamiki;
- ćwiczenie percepcji i koncentracji uwagi;
- rozwijanie koordynacji ruchowej i orientacji w przestrzeni;
- kształtowanie słuchu i wrażliwości muzycznej;
- kształtowanie kreatywności i twórczości muzycznej.

Metody pracy:
- analityczno-percepcyjna;
- problemowo-twórcza
- problemowo-analityczna

Formy pracy:
- zespołowa;
- indywidualna;
- grupowa.

Środki dydaktyczne: płyta z nagraniem piosenki pt. „Jesienny deszcz”, ilustracja jesienna, nagrania muzyczne utworów do słuchania, chusta animacyjna, kolorowe wstążki, sylwety parasoli i kropel deszczu, instrumenty perkusyjne: kołatki, bębenek, grzechotki;

Niekonwencjonalne: woreczki foliowe, gazety, opaski z listkami, sylwety liści, farby plakatowe, tekst wiersza, krążki, rurki do napojów, kulki z wełny, farby plakatowe.

DZIEŃ 1

TEMAT DNIA: Listopadowa muzyka.

Cele operacyjne (dziecko potrafi):
- wypowiadać się na temat ilustracji,
- określić charakterystyczne cechy jesiennej pogody;
- słuchać uważnie piosenki z nagrania CD;
- określić nastrój, tempo, charakter piosenki;
- reagować na zmianę dynamiki  utworu;
- wykonać prawidłowo ćwiczenie oddechowe;
- zaśpiewać zbiorowo piosenkę.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Rozmowa kierowana przy ilustracji, dzieci wypowiadają się na temat pogody późną jesienią, dzieci określają zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla tej pory roku.
2. Słuchanie piosenki pt. „Jesienny deszcz” z płyty CD – muzyka: Wojciech Kaleta, słowa: Sławomir Karaszewski. (aneks nr 1)
3. Omówienie treści piosenki, jej budowy, tempa, dynamiki i nastroju (podkreślenie wesołego, tanecznego charakteru piosenki)
4. Zabawa muzyczno – ruchowa uwrażliwiająca na zmiany tempa: „Wiatr i wiaterek”
Dzieci stoją na obwodzie koła, w rękach trzymają. chustę animacyjną , na którą nauczycielka rozrzuca sylwety jesiennych liści. Dzieci poruszają chustą animacyjną w zależności od tempa utworu muzycznego:
Lekko, wolno  - gdy muzyka jest spokojna, wolna
mocno, szybko - gdy muzyka, staje się coraz szybsza: (utwór Symfonia G – dur nr 94 J. Haydn)
5. Ćwiczenie oddechowe: „Wirujące listki”. Dzieci otrzymują sylwety listków na nitce oraz rurki do napojów – chodzą po całej sali, dmuchają na listki przez rurkę i obserwują jak wirują.
6. Zabawa rytmiczna: „Cicho – głośno”, uwrażliwiająca na zmianę dynamiki. Dzieci wypowiadają słowa: „Zła pogoda kapie woda” - raz cicho, raz głośno w zależności od ułożenia ręki N. ( ręka uniesiona do góry - głośno, w dół – cicho) oraz symbolu graficznego: coraz głośniej; coraz ciszej.
7. Zbiorowy śpiew piosenki: „Zła pogoda - dzieci śpiewają piosenkę" poznaną w zeszłym roku, maszerują rytmicznie po obwodzie koła do akompaniamentu tamburyna.

DZIEŃ 2

TEMAT DNIA: Deszcz i wiatr gra wokoło.

Cele operacyjne (dziecko potrafi):
- reagować na sygnały słuchowe;
- nauczyć się I zwrotki piosenki i refrenu;
- rozwijać poczucie rytmu;
- reagować na przerwę w muzyce;
- reagować na zmianę tempa;
- słuchać uważnie utworu muzycznego i zilustrować go ruchem

Twoje uwagi i pomysły

Dodane komentarze (2)

Tagi