Jesienna pogoda - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 5 i 6 latków

Jesienna pogoda - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 5 i 6 latków
5.0
2 oceny
Oceń

Temat kompleksowy:

  • Szara jesień krasnala Radusia

Temat dnia:

  • Jesienna pogoda

Cele ogólne:

  • bogacenie zakresu wiadomości dzieci, dotyczącego zjawisk atmosferycznych, które występują późną jesienią  
  • doskonalenie umiejętności dbania o własne zdrowie
  • rozbudzanie empatycznej postawy wobec innych ludzi oraz zwierząt
  • wdrażanie do uważnego słuchania tekstu literackiego
  • rozwijanie umiejętności wypowiadania się na dany temat
  • rozwijanie zdolności manualnych oraz muzyczno-rytmicznych

Cele szczegółowe:

  • dzieci wiedzą, jakie zjawiska pogodowe występują jesienią
  • umieją dobrać ubranie do aktualnej pogody i pory roku
  • wiedzą, że należy zdrowo się odżywiać, by być zdrowym
  • potrafią wypowiadać się na dany temat
  • przedstawiają ruchem zjawiska pogodowe
  • słuchają wiersza i odpowiadają na pytania dotyczące jego treści
  • wiedzą, że należy pomagać zwierzętom
  • śpiewają poznane piosenki
  • biorą udział w zabawach
  • rozpoznają zapis globalny swojego imienia
  • wykonują parasol według instrukcji słownej

Metody:

  • słowna – opowiadanie, wiersz, pogadanka
  • praktyczna – zajęć praktycznych
  • aktywizująca – burza mózgów, inscenizacji, problemowa

Formy:

  • zbiorowa
  • indywidualna
  • w małych grupach

Środki dydaktyczne:

  • płyty CD z nagranymi piosenkami oraz odgłosami, tekst wiersza I. Suchorzewskiej pt. „Słota”, chusta animacyjna, emblematy – naklejki dla każdego dziecka, pacynka krasnala Radusia, łóżeczko z kącika lalek, koperta wraz z naklejonym imieniem dziecka dla każdego, obrazki przedstawiające różne ubrania, chustka, kolorowe kartki, szablony parasoli, kleje, druciki, ozdoby papierowe i napisy „parasol” dla każdego dziecka

 

Przebieg


1. „Dzień dobry, witam was” – zabawa integracyjna w kole, śpiewana w zależności od dnia tygodnia (np. jeżeli jest piątek to 5 razy):

„Dzień dobry, witam was
Zaczynamy, bo już czas
Jestem ja, jesteś ty,
Razem to jesteśmy my.”


2. „Listopadowa pogoda” –  rozmowa na temat aktualnej pogody na podstawie wysłuchanego fragmentu wiersza I. Suchorzewskiej pt. „Słota” (w tle słychać utwór F. Chopina „Preludium deszczowe”).

„Słota” I. Suchorzewska
Pada gęsty kapuśniaczek,
Szare niebo ciągle płacze,
Siąpi nudno, mży…
Kapu kapu, kapią z nieba,
Kapią z rynny, kapią z drzewa
Kropelki jak łzy.
Mokną dróżki, mokną krzaki,
Mokną pieski, mokną ptaki,
Szary kot i my…
Chlapu chlapu, błoto chlapie
Po kałużach jesień człapie,
Otulona w mgły…

3. Rozmowa na temat treści wiersza:

  • O jakiej porze roku opowiadał wiersz?
  • Dlaczego niebo płakało?
  • Co robi deszcz? (siąpi, kapie, pada, mży)
  • Jak nazywamy duży deszcz i mały deszczyk? (ulewa, mżawka, kapuśniaczek)
  • Jak wyglądał świat przedstawiony w wierszu?
  • Kto moknął na deszczu? „Jak możemy pomóc zwierzętom, gdy robi się coraz chłodniej? – burza mózgów, kształtowanie u dzieci empatycznej postawy wobec zwierząt (elementy edukacji humanitarnej).

4. „Jesienna szaruga” – opowieść ruchowa z wykorzystaniem odgłosów odtwarzanych z płyty CD. Naśladowanie ruchem zjawisk atmosferycznych.

5. „Deszczowa piosenka” – zabawa ruchowa i matematyczna (utrwalenie liczenia w zakresie 1-6) do piosenki z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz naklejek dla każdego dziecka. Dzieci podzielone na dwie grupy trzymają parasol-chustę. Na hasło nauczyciela wchodzą pod „parasol” według ilości kropelek na emblemacie.

Twoje uwagi i pomysły

Tagi