„Jesienne drzewo” - scenariusz zajęć plastycznych w grupie dzieci czteroletnich
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Temat kompleksowy: Jesienią w parku
Temat dnia: Jesienne drzewo
Cele ogólne:
- utrwalanie wiadomości na temat darów i cech jesiennej pogody,
poszerzanie doświadczeń plastycznych dzieci, - rozwijanie inwencji twórczej dzieci,
- kształtowanie u dzieci umiejętności pracy w małym zespole,
- wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad obowiązujących w grupie
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna nazwy, niektórych jesiennych drzew: jarzębina, kasztanowiec, dąb, świerk, sosna,
- potrafi przyporządkować do drzew ich jesienne dary: kasztany, szyszki, liście, żołędzie, jarzębinę,
- opisuje cechy jesiennej pogody,
- poznaje nową technikę plastyczną- malowanie tuszem,
- tworzy pracę plastyczną według własnego pomysłu z dostępnych mu materiałów,
- słucha i wykonuje polecenia nauczycielki.
Metody:
- słowne: rozmowa kierowana, objaśnienia,
- oglądowe: obserwacja, pokaz,
- czynne: zadań stawianych dziecku do wykonania.
Formy pracy: zbiorowa, w małym zespole, indywidualna
Środki dydaktyczne: kolorowe ilustracje; strój Pani Jesieni: opaska z listkami, bluzka z listkami; tekturki; skrzynia z darami jesieni; listki wycięte z brokatowej gąbki; kawałki krepiny i kolorowego papieru; kredki; plastelina; kolorowe i białe kartki ksero; szpilki, tablica
Przebieg zajęć:
A) Wstęp:
1. Nauczycielka przebrana za Panią Jesień zbiera dzieci na dywanie z wykorzystaniem rymowanki: „Kółeczko, kółeczko, okrągłe jajeczko”.
2. Gdy wszystkie dzieci usiądą grzecznie na dywanie w kole nauczycielka wita się z dziećmi za pomocą jesiennego wierszyka:
Witam wszystkich , którzy przybyli do jesiennej krainy, aby się wspólnie bawić. Pozdrawiam tych którzy:
- mają dobry humor
- lubią jeść owoce i warzywa
- lubią się wesoło bawić
- lubią taniec
- nie lubią nudy
Dzieci, których dotyczą słowa wierszyka machają do pani.
B) Rozwinięcie:
1. „Pory roku” - zabawa dydaktyczna. Po przywitaniu dzieci nauczycielka podchodzi do tablicy i odsłania przyczepione na niej obrazki. Zadaniem dzieci jest wskazanie jesienną różdżką ilustracji przedstawiającej Panią Jesień i opisanie charakterystycznych cech jesiennej pogody.
2. „Skrzynia z jesiennymi darami” - zabawa dydaktyczna. Nauczycielka stawia przed dziećmi tajemniczą skrzynię chętne dzieci, wyjmują z niej szyszki, liście, kasztany, żołędzie i jarzębina oraz wskazują nazwy drzew, z których pochodzą te dary jesieni. Pomocą dla dzieci są kolorowe obrazki przedstawiające liście i owoce: kasztanowca, jarzębiny, dębu, sosny, świerku. Dzieci układają na obrazkach nich dary jesieni.
3. „Rosną drzewa” - zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa. Dzieci naśladują wykonywane przez panią czynności: kopanie dołka, wsadzanie roślinki do ziemi, zasypywanie dołka ziemią, podlewanie drzewka, rośnięcie roślinki, wirowanie liści wietrze.
4. „Jesienne drzewo” - praca plastyczna: nauczycielka zbiera dzieci w kole na dywanie, układa przed przedszkolakami pomoce plastyczne potrzebne do zajęcia i prezentuje sposób wykonania pracy.
5. Następnie nauczycielka prosi chętne dzieci o odniesienie pomocy plastycznych na przygotowany wcześniej stolik.
6. Wychowawczyni wskazuje dzieci, które jako pierwsze będą wykonywały prace. Pozostałe dzieci bawią się przez ten czas w kącikach zainteresowań.
7. Po skończeniu pracy dzieci idą z panią pod tablicę, a nauczycielka przypina prace tworząc wystawkę. Nauczycielka zaprasza do stolika kolejne dzieci.
C) Zakończenie: