Jesienne zabawy przedszkolaków

Jesienne zabawy przedszkolaków
galeria zdjęć (6) Drukuj Skomentuj

Jesień to bardzo kolorowa i inspirująca pora roku. Różnobarwne liście zachęcają maluchy do przebywania na świeżym powietrzu. Świadczą o tym fotografie nadesłane na konkurs naszego portalu, pokazujące jak kreatywne są jesienne zabawy przedszkolaków!

Jesienne zabawy na świeżym powietrzu dobrze wpływają na rozwój przedszkolaków. Zabawy ruchowe pobudzają zmysł równowagi, pośredniczą w rozwoju poznawczym maluchów i oczywiście pozwalają im budować sprawność fizyczną.

Warto uwzględnić zabawy na powietrzu w codziennym planie dnia najmłodszych. Szczególnie teraz, kiedy wczesna jesień sama podsuwa pomysły na spędzenie czasu w parku czy w ogrodzie. Przedstawiamy najlepsze jesienne zabawy przedszkolaków.

Skarby jesieni - zbieranie kasztanów i żołędzi. Podczas jesiennych spacerów przedszkolaki zamieniają się w prawdziwych poszukiwaczy skarbów! Szczególną wartość stanowią zbierane przez nie piękne, lśniące kasztany oraz żołędzie. Mogą służyć do wspaniałej zabawy, jak choćby gra w szachy w parku. W wielu miejscach znajdują się kamienne szachownice, wystarczą więc figury z kasztanów oraz żołędzi i świetna zabawa gotowa!

Po powrocie ze znalezionymi skarbami do przedszkola, trzeba pomyśleć jak je odpowiednio wykorzystać. Przedszkolaki bardzo chętnie tworzą kasztanowe zwierzątka i ludziki. Wystarczą kasztany, żołędzie, zapałki oraz plastelina, dzięki której można zrobić buzie, oczy czy elementy ubioru. Wyobraźnia maluchów jest ogromna, a wykonywanie figurek z kasztanów i żołędzi dodatkowo ją rozwija.

Deszcz jesiennych liści. Kiedy liście opadną z drzew stanowią doskonałą bazę dla zabaw ruchowych dla dzieci. Maluchy mogą tworzyć z nich fortece, obrzucać się nimi – całkowicie bezpieczne. Oprócz tego liście doskonale posłużą do innych jesiennych zabaw dla dzieci. Przede wszystkim można z nich tworzyć wspaniałe latawce oraz bukiety. Gdy wzbogaci się je o owoce z drzew takich jak chociażby jarzębina, powstanie przepiękna kompozycja.

W czasie deszczu dzieci się nudzą? Przedszkolaki udowadniają, że nie! Wystarczą kalosze, płaszcze przeciwdeszczowe i kolorowe parasole, a nawet brzydka pogoda może sprawić wiele uciechy. Nie ma większej radości niż bieganie i skakanie po kałużach! Gdy nie ma deszczu parasole mogą posłużyć jako przyrządy gimnastyczne, które pomogą wyrobić w dzieciach nawyk utrzymywania prawidłowej postawy ciała na co dzień.

Zabawy z chustą animacyjną. Podczas jesiennych zabaw dla dzieci dobrze sprawdza się chusta animacyjna! Dzięki zabawom z chustą animacyjną przedszkolaki uczą się działania w grupie i łatwiej się integrują, szczególnie jeśli stawiają swoje pierwsze kroki w przedszkolu. Pomysłów na jej zastosowanie jest naprawdę wiele, warto jednak wykorzystać przestrzeń ogrodu lub parku.

Jedną z zabaw, które pomagają ćwiczyć podejmowanie wspólnych działań jest składanie chusty. Zadaniem dzieci jest złożenie jej w określony kształt - trójkąt, prostokąt, itd. lub tak, aby widoczny był tylko jeden kolor. Kolejna gra wykorzystująca chustę animacyjną to zabawa w ganianego. Kilkoro dzieci trzyma chustę, pozostała grupa zajmuje miejsca w pewnej odległości. Na znak opiekuna dzieci z chustą starają się nią nakryć uciekających kolegów. Chusta animacyjna sprawdza się także w roli tarczy. Dzieci mogą rzucać do celu, np. kasztanami, starając się trafić w konkretny kolor czy punkt na chuście.

 

Wszystkie pomysły na jesienne zabawy zawdzięczamy przedszkolakom, które wzięły udział w konkursie naszego portalu. Stanowią one prawdziwą inspirację oraz pokazują, że aby miło spędzić czas i dobrze się bawić potrzebna jest jedynie bogata wyobraźnia.

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (1)

Tagi