Jesteśmy niepowtarzalni - Scenariusz

Jesteśmy niepowtarzalni - Scenariusz
5.0
1 ocena
Oceń

Scenariusz zajęć „Jesteśmy niepowtarzalni” pozwala pokazać dzieciom, że każdy jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.



Cel ogólny:

 

poprawa samooceny dzieci poprzez poznanie ich mocnych stron

 

Cele szczegółowe:


•    terapeutyczne:


budowanie poczucia własnej wartości i silnej osobowości,
postrzeganie siebie w pozytywnym, ale rzeczywistym świetle, dostrzeganie swoich silnych i słabych stron, samoakceptacja;


•    edukacyjne:
próby oceny zachowania bohatera opowiadania,
nazywanie cech pozytywnych i negatywnych.


•    rozwojowe:


kształtowanie umiejętności lepszego rozumienia siebie i innych ludzi,
zaspokojenie potrzeby ruchu;

 

Metody i techniki:  rundka, praca w kręgu, elementy biblioterapii , zabawa, swobodna ekspresja plastyczna.


Pomoce dydaktyczne: opaska, pałeczka z gazety, klocki w kolorze czerwonym, żółtym, zielonym, karton, flamastry, tasiemka, nożyczki, przykładowy medal, błyszczące gwiazdki z foli samoprzylepnej.


Przebieg zajęć:


1.    Piosenka na powitanie – piosenka śpiewana na melodię „Panie Janie”
Witaj…, witaj…!
Jak się masz? Jak się masz?
Wszyscy Cię witamy, wszyscy Cię kochamy
Bądź wśród nas!

2.    Zabawa „Mruczek” – rozpoznawanie wybranego dziecka po głosie.
Co sprawia, że każdy z nas jest „wyjątkowy”, „niepowtarzalny”.
- Wyjaśnienie słów „wyjątkowy” , „niepowtarzalny”
- określenie cech charakteru, zachowań, które sprawiają, że jestem wyjątkowy”- dzieci siedzą w kole, prezkazują sobie „cudaka” i kolejno mówią o sobie.
- Odznaczenie dzieci „gwiazdką za wypowiedzi, z czego są dumne.

3.    „Zabawa „Dziecko w studni”.
4.    Jaki naprawdę jest Paweł?- - słuchanie opowiadania.
Zachecanie dzieci do wypowiedzi na temat: Jaki jest Paweł?, dokonanie oceny bohatera opowiadania poprzez wybór koloru klocka:
- czerwony – Paweł był złym chłopcem,
- żółty – Paweł był raz dobry, raz zły
- zielony – Paweł był dobrym chłopcem.
Dzieci uzasadniają swój wybór

5.    „Jestem na medal” – praca plastyczna. Wycinanie wzoru medalu. Rysowanie pisakami na jednej stronie – „to potrafię, to mi się we mnie podoba”, a na drugiej stronie medalu – „tego nie potrafię, to mi się we mnie nie podoba”. Zawieszenie na tasiemce.
6.    Podsumowanie zajęć w rundce i pożegnanie w kręgu: „Iskierka przyjaźni.

Literatura:
•    „Socjoterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą” – Ewa Grudziewska

Opracowała: Paulina Kuśmierek

 

Twoje uwagi i pomysły

Tagi