Jesteśmy przyjaciółmi Ziemi - scenariusz zajęć ekologicznych

Jesteśmy przyjaciółmi Ziemi - scenariusz zajęć ekologicznych
3.7
52 oceny
Oceń

Jesteśmy przyjaciółmi Ziemi, scenariusz zajęć.

Cele ogólne:

  • kształtowanie świadomości ekologicznej - jak postępować aby chronić środowisko naturalne.

Cele operacyjne:

  • rozumie znaczenie ochrony przyrody i stosowanie w tym celu różnych środków
  • zna niebezpieczeństwa grożące środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka
  • wie, że wszyscy ludzie muszą dbać o środowisko naturalne
  • zna ekologiczny sposób wyrzucania śmieci (segregacja odpadów)


Metody:

  • słowna – rozmowa
  • oglądowa – pokaz
  • czynna – zadania stawiane do wykonania

Formy:

  • indywidualna, praca  z całą grupą

Pomoce:

  • mapa  świata, szary arkusz papieru, pojemniki po sokach i napojach, materiały do inscenizacji, karton z zaznaczonym konturem ziemi, kredki lub farby plakatowe

Przebieg zajęć:

1. Powitanie i zaproszenie dzieci, aby usiadły w kręgu, każde dziecko próbuje dokończyć zdanie:

„Ziemia jest jak…”

2. Nauczycielka opowiada dzieciom o naszej planecie

„Ziemia była zawsze naszym domem, kiedyś ludzie bardzo ją kochali, troszczyli się o nią i opiekowali. Nazywali ją Matką i nadali jej piękne imię Gaja. Później ludzie zapomnieli o tym, zaczęli ją niszczyć, siłą wydzierać jej bogactwa i tajemnice. Dlatego Ziemia dziś bardzo choruje i potrzebuje naszej pomocy”.

Następnie nauczycielka prosi dzieci, aby przez chwilę w ciszy i skupieniu zastanowiły się nad tym czego życzyłby Ziemi i rozesłały te życzenia w myślach dookoła. Po chwili prosi dzieci do skupienia uwagi.

3. Inscenizacja (na dywanie rozłożony jest szary arkusz papieru - boisko). Dzieci siedzą w kręgu a nauczycielka inscenizuje wiersz „Sznurek Jurka” L. Szołdry, rzucając na papier poszczególne rzeczy, o których jest mowa w wierszu. Tworzy się wielkie dzikie wysypisko.

Tuż za szkołą, bardzo blisko,
kiedyś tam wyrzucił Jurek
poplątany stary sznurek
A nazajutrz obok sznurka
od banana spadła skórka
wyrzucona przez Karola.
Tam też wkrótce Jaś i Ola
wyrzucili bez wahania
swoje torby po śniadaniach
stos papierków po cukierkach
wysypała tam Walerka
Na papierki spadła ścierka,
jakaś pusta bombonierka,
I od lodów sto patyków
pustych kubków moc z plastiku.
Ot tak, od sznurka Jurka,
wnet urosła śmieci górka,
A z tej górki wielka góra,
której szczyt utonął w chmurach
Nie ma miejsca na boisko
lecz śmietnisko mamy blisko

(Nauczycielka dorzuca jeszcze plastikowe butelki, szklany słoik, puszkę po napojach.)

Rozmowa na temat wiersza:

  • W jaki sposób boisko zamieniło się śmietnik?
  • Jak oceniasz postępowanie Jurka i jego kolegów?
  • Czy Jurek przewidział konsekwencje wyrzucenia przez siebie poplątanego sznurka?
  • Czy znasz miejsca przeznaczone na odpady?

4. Zabawa „Pięć pytań”
(Nauczycielka zebrała w jednym miejscu kilka pojemników, w których są różnego rodzaju napoje lub soki. Pojemniki są z różnych tworzyw: szklany, plastikowy, papierowy. Pytania są zadawane i dotyczą rodzaju tworzywa z którego są pojemniki.)

5. Zabawa ruchowa „Leśne porządki” (pomysł własny). Dzieci biegają po całej sali. Na dany sygnał zbierają śmieci, kopią dołek, wsypują śmieci i je za sypują.

6. Praca plastyczna – wypełnianie konturu „Ziemi” farbami plakatowymi – wykorzystanie koloru niebieskiego i zielonego.

Twoje uwagi i pomysły

Dodane komentarze (4)

  • Joanna
    odpowiedz

    Uczymy dzieci segregowania śmieci, recyklingu, a nie zakopywania śmieci, gdyż takie zachowanie niszczy naszą planetę. Ta zabawa powinna zostać usunięta, bo jest niezgodna z ekologią, jak już napisano wcześniej.

  • gaja
    odpowiedz

    to głupie uczyć dzieci, aby śmieci znalezione w lesie zakopywały w ziemi. gdzie tu ekologia?

    • lusia

      Też wydało mi się to dziwne i zaskakujące, jak na scenariusz zajęć z dziećmi... na pewno nauczą się w ten sposób nie wywozić śmieci do lasu... ;/

    • Agnieszka Z

      Zdecydowanie się zgadzam i jestem ciekawa skąd ten chory pomysł...

Tagi