Już niedługo święta - scenariusz zajęć

Temat zajęć:
- Już niedługo święta – utrwalamy tradycje bożonarodzeniowe
Cel ogólny:
- wywołanie radości z powodu zbliżających się świąt oraz uczestnictwa bliskich osób we wspólnej zabawie
Cele szczegółowe:
- wzmacnianie więzi emocjonalnej w grupie przedszkolnej i w gronie rodzinnym
- organizowanie sytuacji sprzyjającej wykorzystywaniu posiadanych sprawności i umiejętności
Cele operacyjne (dziecko):
- kulturalnie zachowuje się w grupie przedszkolnej w obecności zaproszonych gości
- podejmuje aktywność zabawową i zadaniową
- rozpoznaje za pomocą zmysłów (smaku, węchu, dotyku) przyprawy świąteczne
- wymienia świąteczne tradycje (łamanie się opłatkiem, sianko pod obrusem, ubieranie choinki, dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa,)
- tworzy świąteczne nakrycie stołu
Metody:
- słowna, czynna, oglądowa
Formy:
- zespołowa, zbiorowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
- magnetofon, przyprawy kuchenne (rodzynki, cukier waniliowy, orzechy włoskie, wiórki kokosowe, mak, mandarynki, śliwki suszone itp.), ilustracje osób i przedmiotów kojarzących się ze świętami Bożego Narodzenia, elementy służące do nakrycia świątecznego stołu (obrazki sztućców i potraw wigilijnych), elementy niezbędne do wykonania aniołka, nagrania płytowe CD kolęd, odpowiednio udekorowana sala: obrusy na stole ze świątecznymi stroikami, zapalone świece.
Obszary podstawy programowej:
- Obszar 9 pkt 1,2
- Obszar 8 pkt 1
Przebieg zajęć
I CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Powitanie rodziców:
W świątecznym nastroju,
Z uśmiechem radości.
Witamy w przedszkolu,
Przybyłych dziś gości.
2. Zaśpiewanie piosenki o świętach „Już blisko kolęda”.
II CZĘŚĆ GŁÓWNA
3. Zagadki obrazkowe.
Wskazywanie spośród przypiętych na tablicy obrazków, tych , które kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia. Chętne dzieci wskazują obrazki związane tematycznie ze świętami Bożego Narodzenia. Nazywają osoby i przedmioty na nich przedstawione. Nauczycielka nakleja w rogu prawidłowo wskazanego obrazka małą, zieloną choineczkę.
4. „Świąteczne smakołyki”.
Wybieramy kilkoro dzieci/rodziców. Zawiązujemy oczy chustką. Zadaniem chętnych jest poznanie po zapachu, smaku świątecznych przysmaków (pomarańcze, wanilia, migdały, orzechy, cynamon, goździki, piernik, rodzynki).
5. Zabawa „Rozwożenie prezentów”.
Rodzice i dzieci tworzą pary – zaprzęgi: renifer i Święty Mikołaj. Ustawiają się po kole. Zgodnie z muzyką jadą, po czym renifery czekają grzebiąc nóżką, a Mikołaje wyjmują z sań prezenty i pukają do drzwi. Cichutko wracają do sań. Zaprzęgi ruszają w dalszą drogę. Powtórzenie zabawy.
6. Co powinno się znaleźć na świątecznym stole? Rozmowa na temat symboli i tradycji świątecznych.
7. Wspólne „nakrywanie stołu” – układanie obrazków zastawy i potraw na kartce papieru.
III CZĘŚĆ KOŃCOWA
8. Wykonanie pracy plastycznej – sklejanie elementów aniołka, dekorowanie go.
9. Złożenie życzeń rodzicom i dzieciom. Wspólne śpiewanie kolęd.
Opracowanie: Natalia Cherek