Kapryśna pogoda - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 5-latków

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Kapryśna pogoda - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 5-latków
4.0
1 ocena
Oceń
{

HASŁO PROGRAMOWE:

  • „Jesień tuż tuż”

TEMAT DNIA:

  • „Kapryśna pogoda”.

CEL GŁÓWNY:

  • Zauważenie zmian zachodzących w przyrodzie, bogacenie wiadomości dzieci o jesieni.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

  • Kształtowanie umiejętności swobodnego poruszania się i koordynacji ruchowej.
  • Doskonalenie umiejętności klasyfikowania.
  • Kształtowanie wyobraźni.
  • Kształtowanie koncentracji uwagi.
  • Kształtowanie umiejętności mierzenia.
  • Doskonalenie umiejętności wycinania.
  • Doskonalenie wiadomości dzieci o różnych środowiskach przyrodniczych.

CELE OPERACYJNE – DZIECKO:

  • Bierze udział w zabawach ruchowych.
  • Potrafi skakać przez skakankę.
  • Zbiera różne liście.
  • Potrafi segregować liście według rodzaju i koloru.
  • Umie tworzyć kolorowe jesienne bukiety.
  • Potrafi odrysować kształty liści.
  • Umie układać zdanie o pogodzie.
  • Potrafi dopasować symbol pogody do elementu ruchu.
  • Zna dary jesieni (kasztany, żołędzie, szyszki).
  • Zapoznaje się z graficznym wzorem wyrazu.
  • Potrafi wykonać kasztanowego ludzika.
  • Potrafi współpracować z grupą.
  • Naśladuje wykonywanie czynności odpowiednio związanych z konkretną porą roku.
  • Tworzy rytmy pogodowe.
  • Zna symbole pogodowe.
  • Potrafi odczytać kalendarz pogodowy.

METODY PRACY:

  • Zabawy ruchowe, zabawy słuchowe, obserwacja, pokaz

FORMY PRACY:

  • Indywidualna i grupowa.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ


1. Powitanie w kole – każde dziecko macha do nauczyciel, jak usłyszy wypowiadane swoje imię. Wyjście do ogrodu przedszkolnego:

  • Zabawy ze skakanką – chodzenie wzdłuż rozłożonej na chodniku skakanki do przodu i do tył, przeskakiwanie obunóż,
  • Zachęcanie do zbierania różnych liści. Wspólne układanie ich w bukiety i wiązanie ich wstążeczkami według określonych zasad np. wszystkie klonowe, dębowe, wszystkie brązowe lub żółte.
  • Zabawa – „Rysowanki – zgadywanki” dzieci odgadują co rysuje kredą ich kolega. Osoba, która odgadnie zadaje kolejna zagadkę.
  • Mierzenie długości (np. chodnika) za pomocą kroków, stopa za stopą.

2. Powrót do sali – zabawa „Kalkowanie” – dzieci przy stolikach maja przygotowane kartki i kładą przyniesione z ogrodu listki. Zadaniem dzieci jest włożenie listka pod kartkę i za pomocą kredki świecowej odrysowują go i zamalowują. Po odrysowaniu dzieci wycinają liście.

3. „Pogoda za oknem” – zabawa słowna. Nauczyciel wypowiada różne słowa kojarzące się z pogoda np. słońce. Dzieci układają zdanie – Na dworze świeci słońce.

4. Zabawa „Jaka pogoda?” – nauczyciel objaśnia dzieciom znaczenie pokazywanych gestów:

  • uśmiech – słońce,
  • klaśnięcie – błyskawica,
  • wystukiwanie palcami o podłogę – deszcz,
  • kołysanie rękami nad głową – wiatr,
  • zatoczenie ręką koła – chmura.

Zadaniem dziecka jest odczytanie pogody przedstawionej przez nauczyciela. Np. kolisty ruch ręką i uśmiech to słonce za chmurką. Następnie nauczyciel prosi, aby dzieci przyjrzały się dokładnie gestom obrazującym, jak zmienia się pogoda. Gesty tworzą określony rytm (np. słońce, chmura, słońce, chmura, słońce, chmura) – wybrane dziecko powtarza gesty, zachowując tę sama kolejność. Nauczyciel ponownie przedstawia pogodę w innym układzie ( chmura , błyskawica, chmura, błyskawica, chmura, błyskawica), a dzieci układają ją symbolami w zapamiętanej kolejności. Po wykonaniu zadania wybrane dziecko opowiada, jak zmieniała się pogoda. Zadanie powtarzamy 3 – 4 razy.

5. Ćwiczenie grafomotoryczne „Dokończ rytm”.
Każde dziecko otrzymuje kartkę z narysowanym ołówkiem rytmem pogody, który musi odtworzyć 2-, 3-krotnie, rysując symbole pogody. Np. chmura z deszcze, słońce, chmura z deszczem, słońce.

Twoje uwagi i pomysły

Tagi