Scenariusz zajęć Kaprysy marcowej pogody

Scenariusz zajęć Kaprysy marcowej pogody
5.0
2 oceny
Oceń

,,Kaprysy marcowej pogody’’ czyli zabawy dydaktyczne z wykorzystaniem robota Photon i tablicy interaktywnej.

Grupa dzieci: 5-6 latki

 

Czas: 30 min

 

Treści z podstawy programowej:

 

I5, I7, II1, II6, III3, III8, III9, IV2, IV4, IV7, IV18

 

Kompetencje kluczowe rozwijane podczas zajęć:

  • w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
  • osobiste, społeczne oraz w zakresie umiejętności uczenia się,
  • kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, 
  • technologii i inżynierii.

 

Cel ogólny:

 

utrwalanie zmian zachodzących w przyrodzie wiosną

 

Cele szczegółowe:

 

Dziecko:

  • bezpiecznie korzysta z wysokich technologii,
  • ćwiczy umiejętność czekania na swoją kolej i panowania nad nieprzyjemnymi emocjami,
  • rozwija umiejętność kooperacji w zespole,
  • przekłada sekwencje wzrokowe na ruchowe,
  • wyjaśnia znaczenie przysłowia i tworzy skojarzenia słowne do konkretnego pojęcia.

 

Metody:

 

Metody czynne:

metoda kierowania aktywnością, zadań stawianych dziecku;

 

Metody oglądowe:

obserwacja i pokaz, udostępnianie sztuki: utwory muzyczne;

Metody słowne: objaśnienia, instrukcje.

 

Formy:

  • indywidualna
  • zbiorowa
  • grupowa

 

Środki dydaktyczne:

 

Robot edukacyjny Photon, tablet, tablica interaktywna, laptop, symbole pogody, garnek, utwór ,,Wiosenny walc’’ F. Chopina, ilustracje kwiatów: rumianek, mak, chaber, mlecz, bibuła, zawieszki na szyję dla dyżurnych, gra na platformie wordwall: https://wordwall.net/pl/resource/3295736/polski-jako-obcy/pogoda

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

 

,,Mój nastrój’’ - zabawa na powitanie z robotem Photon 

 

Ustalenie z dziećmi kolorów odpowiadających wybranym emocjom:

 

 czerwony - radość
 fioletowy - smutek
 niebieski - strach
 zielony - zdziwienie
 biały - zmęczenie

 

Dzieci siedzą w kole. Wybrane dziecko ustawia kolor czułek robota na czerwony i wyjaśnia dlaczego:

Mój nastrój jest czerwony, bo… (Bo dostałem dzisiaj prezent).

Dziecko kończące zdanie przekazuje tablet innej osobie, która określa swój nastrój tego dnia.

 

,,W marcu jak w garncu’’ – wprowadzenie do tematu

 

Wspólne wyjaśnienie znaczenia przysłowia. Po ustaleniu interpretacji przysłowia, nauczyciel pokazuje symbole pogody i wyjaśnia ich znaczenie. Ustala wraz z dziećmi, że gdy usłyszą słowo ,,słońce’’ – robią krok do przodu, ,,burza’’ - krok do tyłu, ,,śnieg’’ – obrót, ,,deszcz’’ – przysiad.

Nauczyciel mówi „Stańcie przede mną w szeregu. Gotuję zupę marcową. Do garnuszka wrzucam słońce i burzę. Następnie dodam jeszcze trzy szczypty śniegu i cztery łyżeczki deszczu”. 

Po poprawnym wykonaniu zadania, rolę gotującego zupę nauczyciel powierza dziecku.

 

,,Zwiastuny wiosny’’ – zabawa integracyjna z Photonem

 

Dziecko trzyma robota i jest odwrócone tyłem do reszty grupy. Dzieci z grupy siedzą wokół maty i wymieniają zwiastuny wiosny. Dziecko trzymające robota musi rozpoznać po głosie kolegę i zaprogramować za pomocą strzałek na tablecie drogę robota do tego dziecka. 

Następuje zamiana trzymającego i odgadującego i zabawa trwa dalej.

 

,,Wiosenny taniec owadów’’ – zabawa ruchowa metodą aktywnego słuchania muzyki Batii Strauss 

 

Wykonanie prostych ruchów tanecznych ilustrujących opowieść nauczyciela do utworu muzycznego ,,Wiosenny walc’’ F. Chopina.

 

,,Pogoda’’ – gra interaktywna na platformie wordwall

 

Dopasowywanie symboli pogody do jej opisu.

- Dziecko 5-letnie rozpoznają kilka krótkich słów,

- Dzieci 6-letnie mają za zadanie przeczytać wszystkie wyrazy, podzielić je na głoski i sylaby. 

 

,,Raz słońce, raz deszcz’’ – zabawa rytmiczna metodą Carla Orffa

 

Twoje uwagi i pomysły

Tagi