Karnawałowa podróż przez kontynenty - scenariusz imprezy w grupie 3 i 4-latków

Karnawałowa podróż przez kontynenty - scenariusz imprezy w grupie 3 i 4-latków
1.5
2 oceny
Oceń

CELE:

  • poznanie tradycji związanej z karnawałem na różnych kontynentach,
  • poznanie muzyki charakterystycznej dla określonych kontynentów,
  • kultywowanie tradycji związanych z okresem karnawałowym,
  • wzmacnianie więzi i pozytywnych relacji w grupie rówieśniczej,
  • wytworzenie atmosfery radosnej zabawy.

METODY:

  • metody aktywizujące – Pedagogika Zabawy (zabawy, piosenki i tańce integracyjne).

FORMA:

  • zbiorowa,
  • indywidualna.

WYSTRÓJ SALI:

  • Sala podzielona na 5 części – każda część stanowi jeden kontynent (Ameryka, Europa, Afryka, Azja i Antarktyda) i zawiera elementy charakterystyczne dla tych części świata:

· Afryka – palmy, drzewa, piramidy, małpki, lwy, tygrysy itp.,
· Antarktyda – foki, pingwiny, igloo, kry lodowe, itp.,
· Europa – wieża Eiffla, holenderskie wiatraki, Mc Donald’s, itp.,
· Azja – lampiony, smok, chińskie napisy, itp.,
· Ameryka Północna – Indianie, wigwam

  • dekoracja wykonana z papieru, tkanin, bibuły, styropianu, kartonów, itp. materiałów.

 

Przebieg:


1. Powitanie uczestników – zabawa pt. „Witamy wszystkich tych, którzy…” (np. są dziś uśmiechnięci, mają długie włosy, niebieskie oczy, lubią słodycze, lubią tańczyć, itp.).

2. „Pokaz mody” przy piosenkach z filmu „Akademia Pana Kleksa” (rewia strojów karnawałowych).

3. Podróż na Antarktydę – zabawa „Jedzie pociąg”.

GRENLANDIA – ESKIMOSEK ODARPI
Prezentacja małego chłopca przez nauczycielkę.

Hej, saneczki ciągną pieski
Eskimos pogania
Z zimna w oczach stają łezki,
Ciepło od biegania.
Oj, pingwinie na bok zmykaj
Bo Eskimos jedzie
Do niedźwiedzia polarnego
Po solone śledzie.
A ty zorzo świeć wesoło
Gdy Eskimos jedzie
Z foką, która bardzo lubi
Posolone śledzie.

  • „Powitanie Eskimosów” – dzieci witają się za pomocą nosków przez pocieranie „noskami”,
  • zabawa taneczna przy piosence pt. „Pingwinek, zima, zima.
  • zabawa naśladowcza przy piosence pt. „Rozruszanka”.
  • Konkurs – zabawa taneczna na gazecie / krze lodowej.

4. Wspólna zabawa przy muzyce dla dzieci.

5. Podróż do Ameryki – zabawa „Jedzie pociąg”.

AMERYKA PÓŁNOCNA – INDIANIN (Ryczący Bawół)
Nauczycielka przedstawia dzieciom postać Indianina i jego domu.
 
To nasz przyjaciel czerwonoskóry,
Ryczący Bawół – zwą go niektórzy.
Razem z indiańską rodziną swą
mieszka w wigwamie – to jego dom.

Znacie go z filmów o Indianach,
którzy w skórzanych chodzili ubraniach.
A gdy na łowy szli na bizony
to malowali na twarzach wzory.

Kiedy przy ogniu wspólnie siadali
to fajkę pokoju wypalali.
Z łuku strzelali, konno jeździli
i wtedy bardzo szczęśliwie żyli.

  • „Strzelanie do puszek” – konkurs (strącanie puszek za pomocą styropianowych piłeczek).
  • „Wyścig stóp” – konkurs (chodzenie po wyznaczone- linii stopa za stopą).
  • Zabawa przy muzyce country.

8. Wspólna zabawa przy muzyce dla dzieci.

9. Podróż do Afryki – zabawa „Jedzie pociąg”

AFRYKA – MURZYNEK BAMBO
Nauczycielka przedstawia dzieciom postać małego Murzynka.  Zadanie dla dzieci: Uważne odsłuchanie wiersza Juliana Tuwima pt.: „Murzynek Bambo”, odpowiedź na pytania dotyczące tekstu.
 
Murzynek Bambo w Afryce mieszka,
Czarną ma skórę ten nasz koleżka.
Uczy się pilnie przez całe ranki
Ze swej murzyńskiej pierwszej czytanki.
A gdy do domu ze szkoły wraca,
Psoci, figluje – to jego praca.

Twoje uwagi i pomysły

Dodane komentarze (5)

Tagi