Kaszel u dzieci. Jakie są jego rodzaje i jak sobie z nim radzić?

Kaszel u dzieci. Jakie są jego rodzaje i jak sobie z nim radzić?
Drukuj Skomentuj

Kaszel to odruch wspomagający oczyszczanie dróg oddechowych ze śluzu lub zanieczyszczeń pyłowych zawartych w powietrzu. Ta męcząca przypadłość często utrudnia nam sen oraz prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jak wygląda kaszel u dzieci? Jakie są jego rodzaje i jak sobie z nim radzić? Sprawdźmy!

U dzieci kaszlu nigdy nie należy lekceważyć, choć jego przyczyna często okazuje się niegoroźna, może być on objawem zapalenia oskrzeli, płuc czy groźnego zachłyśnięcia. U dzieci  możemy wyróżnić kaszel mokry, suchy oraz szczekający.

 

Kaszel mokry


Kaszel mokry, nazywany również kaszlem produktywnym, występuje najczęściej w środkowej fazie infekcji zaraz po kaszlu suchym. Wśród przyczyn kaszlu mokrego specjaliści wymieniają: infekcje bakteryjne lub wirusowe płuc oraz oskrzeli, a także mukowiscydozę oraz alergię. Wraz ze wzrostem rozwoju zakażenia, wzrasta ilość zapalnej wydzieliny, która spływa z nosa po tylnej ścianie gardła, przedostaje się również i jest produkowana w tchawicy, czasami w większych oskrzelach. Dziecko kaszląc, stara się odksztusić lepką, gęstą wydzielinę. Kaszel mokry najbardziej intensywny jest rano, po śnie nocnym. Przy kaszlu mokrym należy stosować syropy wykrztuśne: ziołowe - dostępne bez recepty  lub te przepisane dziecku przez lekarza. Powodują one rozrzedzenie gęstej wydzieliny i przez to ułatwiają jej odkrztuszanie.  Można rónież oklepywać klatkę piersiową dziecka,  co z pewnością  ułatwia odrywanie się śluzu od ściany oskrzeli i jego odkrztuszanie. W przypadku kaszlu mokrego nie należy podawać dziecku leków hamujących odruch kaszlu – może to wywołać skutek odwrotny i doprowadzić do nasilenia objawów choroby.

 

Kaszel suchy


Kolejny rodzaj kaszlu u dzieci to kaszel suchy - nie towarzyszy mu odksztuszanie wydzieliny.  Najczęściej oznajmia on infekcję, zwykle początkową lub końcową jej fazę. Ten rodzaj kaszlu utrzymuje się około 3 dni - po tym czasie ustepuje samoistnie i zmienia się on w kaszel mokry. Suchy kaszel u dzieci może być objawem alergii na pyłki, roztocza, pleśnie oraz sierść zwierząt. Przyczyną suchego kaszlu u dzieci może być również refluks żołądkowo – przełykowy. Wtedy napady suchego kaszlu będą zdarzały się najczęściej w nocy. Przy kaszlu suchym należy nieustannie nawilżać drogi oddechowe oraz dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. 

 

Kaszel szczekający

 

U dzieci możemy wyróżnić również kaszel szczekający. Jak sama nazwa wskazuje przypomina on szczekanie psa. Pojawia się on w nocy, często towarzyszy mu chrypka. Przy kaszlu szczekającym dziecku jest duszno, ciężko mu zaczerpnąć powietrza. W takim przypadku pomagają inhalację lub po prostu wyjście na świeże powietrze. W niektórych przypadkach kaszel szczekąjacy wskazywać może na podgłośniowe zapalenie krtani, które może zagrażać zdrowiu i życiu dziecka. Wtedy konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza.

 

Jeśli chcecie poznać domowe sposoby na kaszel u dzieci zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem:


Podstawą właściwego leczenia kaszlu u dzieci jest jego rozpoznanie. Jeśli wiemy już jaki rodzaj kaszlu ma nasze dziecko możemy podać mu odpowiednie leki przeciwkaszlowe, rozrzedzające wydzielinę, wyksztuśne lub syrop. Kiedy należy udać się do lekarza? Przede wszystkim jeśli nasze dziecko ma gorączkę, kaszlowi towarzyszą objawy utrudnionego oddychania i duszności, dziecko kaszle przez sen lub kaszel trwa długo, a domowe leczenie nie przynosi poprawy.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi