Kiedy dziecko może wracać samo ze szkoły? Tak stanowi prawo

Kiedy dziecko może wracać samo ze szkoły? Tak stanowi prawo
Drukuj Skomentuj

Kiedy dziecko może wracać samo ze szkoły? To pytanie z pewnością zadają sobie rodzice wielu dzieci. Na szczęście prawo mówi jasno. Kiedy zatem dziecko może wracać samo ze szkoły? Sprawdźmy.

Kiedy dziecko może wracać samo ze szkoły?


Dla rodziców powrót dziecka samego ze szkoły jest dużym ułatwieniem. Nie wszystkie pociechy są jednak na to gotowe. Poza tym warto wiedzieć wcześniej, co na ten temat mówi prawo. Ile lat musi mieć dziecko, by mogło samo wracać ze szkoły do domu? Sprawdźmy.

 

Sprawdź także: Dodatkowe 600 złotych dla nauczycieli. Ale nie dla wszystkich


Zgodnie z prawem, a dokładnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 roku "Prawo o ruchu drogowym" - "Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania".


Wynika z tego, że dziecko, które ma siedem lat, może wracać ze szkoły do domu samodzielnie, jednak wymagany jest odpowiedni dokument. Należy złożyć więc w sekretariacie zgodę na samodzielny powrót dziecka do domu oraz oświadczenie o ponoszeniu przez rodzica bądź opiekuna prawnego pełnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo dziecka, a także dane rodzica, jak i dziecka.

 

Czytaj również: Dni wolne od szkoły 2023/2024. Kiedy zaplanować urlop z dziećmi?


Zaświadczenie nie zadziała jednak, jeśli dziecko nie ma 7 lat.


Warto też pamiętać, że wiek nie jest wyznacznikiem. Dziecko może mieć wymagane siedem lat, ale nie być gotowe na to, by wracać do domu bez opieki. Warto więc przeprowadzić rozmowę na ten temat z dzieckiem, by dowiedzieć się, co o tym myśli. Jeśli nie jest w pełni gotowe, poczekajcie.

 

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!