Kiedy i jak oduczyć ssania smoczka?

Kiedy i jak oduczyć ssania smoczka?
Drukuj Skomentuj

Smoczek - dla wielu małych dzieci (a czasem też rodziców) jest najlepszym przyjacielem. Pozwala maluchowi się uspokoić, wyciszyć, zasnąć. Jednak w pewnym momencie smoczek może stać się kłopotem. Kiedy oduczyć dziecka ssania smoczka? I jakie są na to sposoby?

Ssanie smoczka - byle nie za dużo


Używanie smoczka zbyt często albo przez zbyt długi okres czasu może dziecku zaszkodzić. U malucha mogą pojawić się wady zgryzu lub wymowy: dziecko, które mówi ze smoczkiem w ustach, przyzwyczaja się do mówienia niewyraźnie. Może też przejawiać niechęć do porozumiewania się z innymi.

 

Sprawdź: Wady wymowy u przedszkolaka

 

Niektórzy specjaliści postrzegają też w używaniu smoczka niebezpieczeństwo dla rozwoju emocjonalnego dziecka. Smoczek traktowany jako jedyny pocieszyciel uniemożliwia dziecku naukę radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Ponadto kojarzenie przedmiotu z poczuciem bezpieczeństwa i bliskości - zamiast rodziców - powoduje, że dziecko może mieć później problem w określeniu swoich potrzeb. Podobnie jeśli rodzice wkładają mu smoczek do buzi przy każdym skrzywieniu buźki, tym samym ignorują prawdziwe przyczyny płaczu.

 

Kiedy oduczyć ssania smoczka?


Im młodsze dziecko, tym oduczenie ssania smoczka jest łatwiejsze. Starsze może wykazywać silniejsze przywiązanie i dłużej marudzić po utracie go. Często podaje się 2 lata jako granicę używania smoczka - jednak to rodzice powinni podjąć decyzję, kiedy ich dziecko będzie na tyle dojrzałe, by móc pożegnać się z tym przedmiotem.

Ważną kwestią jest rozpoczęcie nauki odzwyczajania od smoczka w momencie, kiedy dziecko nie przeżywa innych stresów. Jeśli jesteście z rodziną w trakcie przeprowadzki, zaraz ma się urodzić drugie dziecko, planujecie posłanie dziecka do żłobka - lepiej poczekać na spokojniejszy okres czasu.

 

Przeczytaj również: Lęki nocne u dzieci - czym są i jak na nie reagować?

 

Jak odzwyczaić dziecko ssania smoczka?


Bez względu na to, jaki sposób wybierzesz, pamiętaj o konsekwencji. W momencie, gdy „pożegnamy” smoczka, nie możemy do niego wrócić. Lepiej jest się nastawić psychicznie na kilka nocy z wstawaniem do płaczącego dziecka, niż ryzykować krzywy zgryz albo inne problemy związane ze zbyt długim używaniem smoczka.

Najlepiej odzwyczajać dziecko stopniowo: zapominać zabierać smoczka na spacery, podawać go tylko jako pomoc w uspokojeniu, wyjmować z buzi po zaśnięciu malucha. Jeśli chcesz oduczyć dziecko zasypianie ze smoczkiem w buzi - przed snem zajmuj go innymi rzeczami. Podaj misia do trzymania, przeczytaj bajkę, obejrzyjcie razem obrazki w książce.

Kolejnym krokiem na oduczenie ssania smoczka jest po prostu pozbycie się go. Najlepiej, jeśli dziecko samo się z nim pożegna. Jakie są na to sposoby?

  • wytłumacz, że dziecko jest już za duże na używanie smoczka - używają go tylko maluchy,
  • przeczytaj dziecku książkę, w której jest przedstawiony bohater, który też przestaje używać smoczka,
  • zaproponuj oddanie smoczka komuś młodszemu lub mniejszemu (np. wysłanie go pocztą innemu dziecku, oddanie smoczka małym ptaszkom w parku),
  • oddajcie smoczka misiowi - najlepiej jednak, jeśli później smoczek zniknie (miś go zgubi albo odda przyjacielowi), by dziecko nie chciało do niego wrócić,
  • oddać smoczka komuś, kto w zamian przyniesie prezent (np. Świętemu Mikołajowi, wróżce, krasnoludkom),


Dziecko nie chce oddać smoczka? Być może musisz postąpić bardziej zdecydowanie:

  • zgub smoczka w czasie spaceru albo zabawy w domu (tak, by nie dało się go odnaleźć),
  • zostaw smoczka u kogoś, kto mieszka daleko od nas (i miej nadzieję, że dziecko do następnej wizyty o nim zapomni),
  • odetnij końcówkę smoczka albo go przekłuj - powiedz dziecku, że widocznie jest już stary, zepsuł się i nie da się go już używać,
  • powiedz, że smoczek zabrały: myszy/krasnoludki/pająki/muszki;

 

Może zainteresuje Cię też: Dziecko boi się ciemności - co robić?

Filmy

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi