Kiedy jest Dzień Nauczyciela? Co to za święto?

Kiedy jest Dzień Nauczyciela? Co to za święto?
Drukuj Skomentuj

Dzień Nauczyciela, który funkcjonuje też pod nazwą Dzień Edukacji Narodowej, to bardzo ważne święto zarówno dla nauczycieli, jak i dla dzieci. Kiedy jest Dzień Nauczyciela w roku szkolnym 2023/2024? Odpowiadamy.

Kiedy jest Dzień Nauczyciela?


W roku szkolnym 2023/2024 Dzień Nauczyciela jak co roku wypada 14 października. W tym roku wypada jednak w sobotę, więc większość szkół planuje uroczystości na piątek 13 października. Każdego roku był to dzień wolny od zajęć lekcyjnych, ale nie od szkoły. Tym razem to placówki zadecydują, jak będzie wyglądać Dzień Nauczyciela w ich szkole.

 

Sprawdź także: Przedszkole integracyjne - czy warto wybrać tę placówkę?


W Polsce Dzień Nauczyciela wiąże się ze wspólnym świętowaniem z uczniami. W szkołach organizowane są różne apele, akademie i przedstawienia. Niektórzy w podzięce wręczają nauczycielom drobne upominki.

 

Dzień Nauczyciela – geneza święta


Święto Dnia Nauczyciela to ma swoje początki w 1972 r., kiedy powstała Karta praw i obowiązków nauczyciela. Początkowo święto nosiło nazwę właśnie Dzień Nauczyciela, ponieważ dotyczyło tylko wykonawców tego zawodu. W 1982 r. ustawowo zmieniło nazwę na Dzień Edukacji Narodowej.

 

 

Czytaj także: Żłobek - co trzeba o nim wiedzieć?

 

Dzień Nauczyciela na świecie – kiedy obchodzi się to święto?


Światowy Dzień Nauczyciela obchodzi się 5 października. Dzień ten obowiązuje od 1994 roku na pamiątkę podpisania „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”, która została opracowana przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy. W Polsce tego dnia swoje święto obchodzą wykładowcy akademiccy i nauczyciele szkół wyższych.

 


Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!