Kiedy przedszkolak ma nadwagę

Kiedy przedszkolak ma nadwagę
Drukuj Skomentuj

Nadwaga to nie tylko problem z wyglądem. Łączy się również z obniżoną sprawnością fizyczną, problemami zdrowotnymi, a nawet społecznymi. Przedszkolak, który ma nadwagę, jest narażony na odrzucenie przez grupę rówieśniczą. Dlatego należy kontrolować wagę dziecka i reagować w przypadku nieprawidłowości. Skąd wiadomo, kiedy przedszkolak ma nadwagę? I jak postępować, gdy maluch waży kilka kilogramów za dużo? Podpowiadamy w artykule.

Nieleczona nadwaga łatwo może przerodzić się w otyłość. Sprawdź, czy umiesz określić, kiedy przedszkolak ma nadwagę!

 

Jak określić, czy przedszkolak ma nadwagę?


Masę ciała oblicza się według kalkulatora BMI. O ile jednak w przypadku dorosłych łatwo można znaleźć interpretacje wyników na internecie, to dla dzieci i młodzieży przygotowane są specjalne siatki centylowe. Jest to metoda pozwalająca określić, czy między wagą a wzrostem dziecka nie występują dysproporcje i czy maluch się prawidłowo rozwija. Innymi parametrami potrzebnymi do sprawdzenia czy przedszkolak ma nadwagę jest jego wiek i płeć.

Centyle mają wartość od 1 do 100. Wskazanie pozycji dziecka w siatce centylowej określa wartość jego masy na tle jego rówieśników. Siatki te można stosować nie tylko dla przedszkolaków, ale też dzieci i młodzieży do ok 18 roku życia.

 

Jeśli chcesz określić, czy przedszkolak ma nadwagę:

 

  1. Przygotuj siatkę centylową dla Twojego dziecka (są osobne dla chłopców i dziewczynek). Siatki centylowe znajdziesz na końcu książeczki zdrowia dziecka oraz w internecie.
  2. Dokładnie zważ i zmierz dziecko. Nanieś wartości na odpowiednie siatki centylowe.
  3. Porównaj wyniki obu siatek. Jeśli znajdują się na tym samym centylu lub zbliżonym, dziecko rozwija się prawidłowo.


Kiedy przedszkolak ma nadwagę? W przypadku, gdy różnice między centylami są znaczne oraz gdy wartość masy ciała mieści się na siatce centylowej w przedziale między 90 a 97 centylem.

 

Co robić, kiedy dziecko ma nadwagę?


Ważne jest, by nie odchudzać dziecka metodami dorosłych - by przypadkiem nie doszło do głodzenia malucha. Zastanów się, czy Twoje dziecko:


W powyższych przypadkach należy bezwzględnie zmienić styl życia nie tylko dziecka, ale też całej rodziny. Pamiętaj, że wyrobienie odpowiednich nawyków żywieniowych we wczesnym okresie życia jest ważne dla zachowania ich również w dorosłym życiu!

Jeśli natomiast w rodzinie stosujecie zdrową dietę, a widzisz, że dziecko dalej przybiera na masie:

  • zgłoś się do lekarza - możliwe, że tycie jest skutkiem zaburzeń zdrowotnych. Specjalista może zlecić m.in. badania krwi czy badania na nietolerancje pokarmowe. W oparciu o te materiały będzie w stanie określić dietę kliniczną dla dziecka,
  • jeśli badania są w normie, zastanów się, czy nadmierny apetyt może być spowodowany problemami o podłożu psychologicznym (np. stresem, złą atmosferą w domu, drastycznymi zmianami w życiu malucha). Warto taką sytuację przedyskutować z psychologiem dziecięcym.

 

Może zainteresuje Cię też: Jak pomóc dziecku w walce ze stresem?

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi