,,Kochamy naszych rodziców" - scenariusz zajęć dla 5 latków

Cele ogólne:
- utrwalenie i sprawdzenie posiadanych przez dzieci wiadomości o rodzinie
Cele szczegółowe:
- dziecko swobodnie wypowiada się na temat własnej rodziny,
- rozumie znaczenie słowa: rodzina, rodzice, rodzeństwo,
- zna role społeczne pełnione przez członków rodziny,
- wie jaką funkcję pełni serce w organizmie człowieka,
- wypowiada się na temat treści wiersza,
- dzieli wyrazy na sylaby, dokonuje analizy i syntezy prostych wyrazów,
- reaguje w umówiony sposób na muzykę,
- zgodnie współdziała w zespole podczas wykonywania zadania,
- wykonuje polecenia nauczyciela.
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Metody: czynna, słowna, oglądowa.Pomoce: maskotka ,,Szczęściarza”, kawałki czerwonego brystolu w kształcie serca, tamburyn, atlasy anatomii człowieka, sylwety członków rodziny, czerwona tasiemka dla każdego dziecka, odtwarzacz CD, płyta z muzyką uspokajającą, płyta z piosenką ,,Mama przyjaciółka”, tekst wiersza ,,Najważniejsza jest rodzina”, serduszka i paski bibuły w czterech kolorach, nagranie piosenki ,,Na łące”, przedmioty potrzebne do tworzenia rodzin (plastikowe owoce, kolorowe zabawki, kredki, zwierzęta), piłka.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integrująca grupę; ustawienie w kole, przedstawienie dzieciom ,,Szczęściarza” (maskotka w kształcie serca), prośby ,,Szczęściarza”, aby pomachały do niego dzieci, które: przyjechały do przedszkola autobusem, mają niebieskie spodnie, czerwone kapcie, wesołe miny…
2. Rozmowa na temat znaczenia słowa serce.
Nauczyciel wskazuje na kawałki czerwonego brystolu leżące w środku koła;
- Jaki kształt moglibyśmy ułożyć? (wybrane dziecko próbuje złożyć serce)
- Z czym kojarzy się wam ten kształt?
- Czy bez serca można żyć?
- Czy tylko ludzie mają serce?
Serce jest mięśniem wielkości pięści (pokaz ilustracji w książkach). Serce pełni rolę pompy, która transportuje krew do naczyń krwionośnych. To dzięki sercu w naszym ciele płynie krew.
Zabawa ruchowa; Jak bije moje serce?
Nauczyciel poleca dzieciom położyć dłoń po lewej stronie klatki piersiowej tak, aby wyczuły uderzenia własnego serca. Następnie dzieci poruszają się po sali skacząc jak żabki i chodząc jak bociany do piosenki Na łące. Gdy usiądą, znów układają dłoń na sercu i sprawdzają, jak mocno bije ich serduszko.
3. Wyjaśnienie znaczenia słów: rodzice, rodzina.
- Do czego ludziom potrzebne jest serce? (do życia, żebyśmy mogli kochać, okazywać sobie uczucia, do miłości…)
- Kto kojarzy się wam ze słowem miłość? (mama, tata, rodzice, siostra, babcia, rodzina…)
- Co oznacza słowo rodzice?, Czy rodzice są dzieciom potrzebni?
- Kto tworzy rodzinę? (do serca zawieszonego na tablicy dzieci dołączają członków rodziny- sylwety postaci, dzielą nazwy na sylaby, dokonują analizy i syntezy słuchowej).
* Przerywnik ruchowy;
Nauczyciel rozdaje czerwone tasiemki, dzieci poruszają się tanecznym krokiem w rytm spokojnej muzyki. Gdy muzyka ucichnie dzieci układają na dywanie kształt serca i kwiatka.
4. Wysłuchanie wiersza ,,Najważniejsza jest rodzina”.
- Do czego autor porównuje rodzinę? (do palców jednej dłoni- recytacja znanej dzieciom rymowanki z pokazem)
- Jakie zasady panują w rodzinie? (wszyscy sobie pomagamy, dbamy o siebie, kochamy się, spędzamy ze sobą czas wolny …)
- Co jest najważniejsze w rodzinie?
- Kto tworzy moją rodzinę?