Kodowanie na dywanie - scenariusz zajęć
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Scenariusz zajęć
Data: 22.12.2020
Grupa wiekowa: 4, 5 - latki
Imię i nazwisko: Sylwia Paw
Temat kompleksowy: Kodowanie na dywanie
Temat zajęć: Matematyczne zabawy na edumacie- rozwijanie kompetencji matematycznych oraz logicznego myślenia.
Cele ogólne:
• podnoszenie kompetencji matematycznych;
• rozwijanie logicznego myślenia;
• rozbudzanie zainteresowań matematyką.
Cele szczegółówe:
(dziecko):
• potrafi odróżnić prawą stronę ciała od lewej;
• orientuje się w schemacie ciała i w przestrzeni;
• przelicza elementy w zakresie 6;
• uczestniczy w zabawach muzyczno – ruchowych, ruchowych;
• rozumie pojęcia dotyczące orientacji przestrzennej;
• rozpoznaje symbole graficzne cyfr (w zakresie 6 – 5- latki);
• wykonuje kartę pracy;
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna,
Metody: słowne, oglądowe, czynne,
Środki dydaktyczne: edumata, kartoniki z symbolami (muchomor, liść, słońce, kwiatek), kartoniki ze strzałkami, cyframi, kartoniki w kolorze pomarańczowym czerwonym i niebieskim, pendrive z nagraniem piosenki „Z lewa, do prawa”, odwarzacz CD, kartka dla każdego dziecka z kodem, rymowanka, karty pracy, kredki, karteczki z imionami, duża kostka do gry ( z cyframi, kropkami)
Przebieg zajęć:
1. Spotkanie w kręgu wokół maty - powitanie matematycznym wierszykiem.
1, 2, 3, 4 - siadamy na dywanie,
5, 6 , 7, 8 - i zajęcia zaczynamy
2. „Uzupełnij pola” - zabawa wprowadzająca układ współrzędnych. Zadaniem dzieci jest umieszczenie odpowiedniego kartonika na kratownicy.
3. Matematyczny wierszyk - „Idzie zuch” - dzieci odzwierciedlają ruchem treść wierszyka.
Idzie zuch, a wicher dmucha, - (dz. maszerują w miejscu, unoszą ręce w górę poruszając nimi raz w lewo, raz w prawo)
Kodowanie na dywanie to marka zastrzeżona. Nie powinna być wykorzystana w nazwie scenariusza