Kolorowa majowa łąka - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 5 latków

Kolorowa majowa łąka - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 5 latków
3.0
4 oceny
Oceń

Scenariusz zajęć arteterapeutycznych z wykorzystaniem elementów choreoterapii i muzykoterapii dla dzieci w przedszkolu.

Grupa wiekowa:

  • 5 latki

Czas trwania zajęć:

  • 1 godzina

Temat kompleksowy:

  • „Kolorowa majowa łąka”

Cele ogólne:

  • wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych dzieciom w codziennych sytuacjach
  • rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, taniec, śpiew oraz sztuki plastyczne

Cele szczegółowe, dzieci:

  • biorą udział w zajęciach
  • reagują na prośby prowadzącej
  • rozwijają swoja wyobraźnie
  • potrafią wyrażać swoje uczucia za pomocą swego ciała, ruchu, śpiewu czy mimiki twarzy
  • grają na instrumentach
  • chętnie tańczą, wykonują prace plastyczną
  • starają się wyciszyć i zrelaksować

Metody:

  • słowna – dzieci wypowiadają się, reagują na polecenia nauczyciela
  • czynna – słuchanie muzyki relaksacyjnej, taniec, wykonywanie pracy plastycznej, gra na instrumentach
  • aktywizująca – dzieci biorą udział w zajęciach, angażują się

Formy:

  • indywidualna
  • z całą grupą

Środki dydaktyczne:

  • płyta CD, odtwarzacz CD, muzyka relaksacyjna, muzyka poważna, sylwety zwierzątek mieszkających na łące, instrumenty muzyczne, farby, kartki z bloku technicznego, wstążki do tańca, naklejki

Scenariusz ten skierowany jest głównie do dzieci, które mają problem z wyrażaniem własnych emocji, wstydzą się mówić i odstają od grupy. Zabawy te mają na celu dostarczyć dziecku sprawstwa, pokazać pozytywne jak i negatywne emocje, które w nim się kumulują. Nauczyciel poprzez niewerbalne okazywanie emocji dziecka, może bardziej przyjrzeć się jego osobie, a dziecko poprzez swój ruch i „dźwięk” który zaprezentuje może wyrazić siebie.

 

Przebieg zajęć


Powitanie.

1. Nauczyciel zaprasza dzieci do kółeczka. Wita się z dziećmi, śpiewając piosenkę-powitankę „Wszyscy są, witam Was”.
Czynności dziecka: Dzieci witają się ze sobą, starają się śpiewać wraz z nauczycielem.

Część właściwa.

1. Wysłuchanie piosenki pt. „Majowa łąka”, przypomnienie zwierzątek mieszkających na łące, oglądanie ilustracji. Wskazanie kolorów występujących na łące. Próba określenia czy kolor jest smutny czy wesoły. Nauczyciel śpiewa dzieciom piosenkę, omawia ją z dziećmi, pokazuje ilustrację zwierząt, zwraca uwagę na poszczególne kolory pojawiające się na łące.
Czynności dziecka: Dzieci słuchają, przypominają sobie nazwy zwierzątek, oglądają ilustrację. Starają się opisać kolory.

2. Gra na instrumentach. Nauczyciel prosi, aby każdy uczestnik zajęć wybrał sobie jeden instrument, po czym razem z dziećmi siada w kole i tworzy „majową orkiestrę”, która będzie grać raz smutno a następnie wesoło.
Czynności dziecka: Dzieci zabierają po jednym instrumencie, siadają i w kole i wraz z nauczycielem grają na instrumentach. Próbują zagrać dźwięk smutny oraz dźwięk wesoły. Następnie przedstawiają siebie poprzez grę na wybranym instrumencie.

3. Improwizacja ruchowa do muzyki poważnej – elementy choreoterapii. Nauczycielka rozdaje dzieciom kolorowe wstążki, prosi aby dzieci zamieniły się w pięknego kolorowego motyla i zgodnie z własnymi odczuciami latały i wirowały po całej sali w rytm muzyki.
Czynności dziecka: Dzieci zabierają wstążki, zamieniają się w motylki i tańczą według własnego pomysłu i swoich odczuć po całej sali.

4. Praca plastyczna – „Motylki”, malowanie rękoma za pomocą farb. Nauczycielka maluje dzieciom dłonie, po czym pomaga im odbić skrzydełka motylka na papierze. Prowadząca chwali każdą prace, mówiąc iż jest wyjątkowa i niezwykle potrzebna do wykonania przedszkolnej gazetki.
Czynności dziecka: Dzieci wybierają sobie kolory farb, pozwalają prowadzącej pomalować swoje rączki. Z pomocą nauczycielki odbijają dłonie, nazywają swojego motylka. Czują się ważne poprzez współudział w tworzeniu przedszkolnej gazetki.

Twoje uwagi i pomysły

Tagi