„Kolorowa polska jesień” - scenariusz zajęcia w grupie dzieci 4,5,6-letnich

Cel ogólny:
- Motywowanie do nauki języka obcego (angielskiego);
Cele operacyjne:
Dziecko:
- Utrwala informacje dotyczące zmian zachodzących jesienią w przyrodzie;
- Aktywnie słucha i śpiewa krótkie piosenki w języku obcym;
- Zna kolory po angielsku (niebieski-blue, czerwony-red, zielony-green, pomarańczowy-orange, żółty-yellow, purpurowy-purple);
- Liczy do 5 (dzieci 6-letnie), próbuje liczyć do 3 (dzieci 4-letnie);
- Utrwala znajomość kształtu poznanych liter;
- Odczytuje wielkie i małe litery pisane (dzieci 6-letnie), rozpoznaje kolory (4-latki);
- Maluje muzykę;
- Kształtuje umiejętności społeczne, wdraża się do reguł współżycia w grupie;
Metody:
- czynna – ćwiczeń stawianych , dzieciom;
- oglądowa – pokaz;
- słowna – instrukcje, objaśnienia;
Formy:
- indywidualn;
- zbiorowa;
- zespołowa;
Pomoce:
Piosenka „What is your favorite color”, Antonio Vivaldi „Jesień”, kasztany obręcze, łapki z literami, kartony, kredki;
Przebieg:
1. Powitanie: Hej witam was chłopcy i dziewczynki, hej witam was, zróbmy śmieszne minki. Gdy się rączki spotykają to od razu się witają, gdy się kciuki spotykają to od razu się witają, gdy się palce spotykają to od razu się witają.
2. Gimnastyka na wesoło: Ręce w górę robię wichurę, ręce w dół kłaniam się w pół, macham rękami jak skrzydłami, a teraz trzęsę kolanami, kopię niewidzialną piłkę, zamykam oczy tylko na chwilkę, tupie w podłogę tak jak mogę, i klaszczę w ręce jak najprędzej, ściszam klaskanie, zwalniam tupanie, aż zupełnie cisza nastanie.
3. Rozmowa o kolorach jesieni: Dlaczego liście spadają z drzew? Dlaczego mają różne kolory? Jakie kolory ma jesień?
4. Piosenka „What is your favorite color”. Słuchanie i śpiewanie piosenki. Podczas słuchania piosenki jaki kolor dzieci usłyszą, taki listek podnoszą do góry.
My favorite colour's blue. How 'bout you, how 'bout you?
My favorite colour's blue. How 'bout you, how 'bout you?
Red! My favorite colour's red, I'd like red, I'd like red,
My favorite colour's red I'd like red, I'd like red,
Colours colours, what your favorite colours?
Colours colours, what your favorite colours?
Green! My favorite colour's green, I'd like green, I'd like green,
My favorite colour's green, I'd like green. I'd like green.
Yellow. My favorite colour's yellow, I'd like yellow, I'd like yellow.
My favorite colour's yellow, I'd like yellow, I'd like yellow.
Colours colours, what your favorite colours?
Colours colours, what your favorite colours?
Orange! My favorite colour's orange, I'd like orange, I'd like orange.
My favorite colour's orange, I'd like orange, I'd like orange.
Purple. My favorite colour's purple, I'd like purple, I'd like purple.
My favorite colour's purple, I'd like purple, I'd like purple.
Colours colours, what your favorite colours?
Colours colours, what your favorite colours?
5. Zabawa matematyczna. Liczenie kasztanów w obręczy. Każde dziecko dostaje obręcz i 5 kasztanów. Nauczyciel opowiada zdania a dzieci liczą. W obręczy kładą tyle kasztanów ile wynosi wynik równania.
Wiewióreczka z lasu przyszła, 5 kasztanów przyniosła. Szła do dziupli swojej i zgubiła dwa. Ile jej kasztanów zostało? 5-2=3
Wiewióreczka na spacer wyszła i znalazła jeszcze 2. Ile miała razem kasztanów? 3+2=5
Dzieci 4-letnie kładą w obręczy 3 kasztany.