Kolorowe dni w przedszkolu - propozycje zabaw

Kolorowe dni w przedszkolu - propozycje zabaw
3.0
1 ocena
Oceń

Propozycję zorganizowania zabawy w „kolorowe dni” poddała pani dyrektor. Długo zastanawiałam się nad koncepcją zajęć tego typu. Chciałam by stały się one dla dzieci źródłem niezapomnianych doznań estetycznych, pobudziły ich twórczą aktywność, wzbogaciły ich wyobraźnię.

Organizując dzieciom spotkanie z kolorami postanowiłam zainspirować je przede wszystkim literaturą. Skompletowałam następujące pozycje:

  • „kolorowe” wierszyki zawarte w książce „Wychowanie plastyczne w przedszkolu”,
  • M. Przewoźniak – „Żółty ogród”,
  • W. Broniewski – „Gramy w zielone”,
  • T. Ference – „Schowek na kolory”


Przesłuchałam swoją domową taśmotekę, z której wybrałam piosenki: „Kolorowe kredki”, „Zielona półnutka”, „Gramy w kolory”.

Scenariusz obchodów „kolorowych” dni był w zasadzie podobny. Najpierw recytowałam wierszyk o danej barwie, później szukaliśmy wspólnie tego koloru w ubiorze dzieci. Ileż było śmiechu i radości przy pokazywaniu swojej garderoby. Później wyruszyliśmy na „oszukiwanie kolorów”. Podczas tej zabawy dzieci zbierały przedmioty w danym kolorze, a na sygnał wracały na dywan i wkładały swoje zbiory do kolorowych doręczy. Wygrywał ten, kto zebrał ich najwięcej.

Podczas kolorowych dni proponowałam dzieciom rozmaite działania plastyczne:

  • lepienie z plasteliny dowolnych przedmiotów w danym kolorze,
  • malowanie farbami na dowolny lub określony temat,
  • układanie dowolnych kompozycji z elementów wyciętych z kolorowego papieru, z mozaiki geometrycznej,
  • łączenie różnych technik.


W kolorowym tygodniu nie zabrakło również zabaw konstrukcyjnych. Na dywanie i przy stolikach powstawały z klocków jednobarwne budowle, domy, garaże, parkingi, stacje benzynowe, samochody. Również ćwiczenia gimnastyczne miały „kolorową” wymowę. Wykorzystywaliśmy odpowiedniego koloru przybory. W żółtym dniu zbijaliśmy żółtymi piłeczkami żółte kręgle. Zielonego dnia wykorzystywaliśmy w ćwiczeniach zielone krążki i szarfy. Każdy dzień żegnaliśmy piosenką, wierszykiem lub „kolorową” zabawą.

W swojej praktyce pedagogicznej zabawę w kolorowe dni prowadziłam w każdym roku szkolnym. Za każdym razem wprowadzając coś nowego. Od inwencji nauczyciela zależy, bowiem jak zrobi z tego zwykłego dnia inny niż wszystkie.

Opracowała: mgr Renata Daniel

Szczegółowy program obchodów "Kolorowych dni" znajduje się w załączonym pliku.

Pliki do pobrania

Twoje uwagi i pomysły

Tagi