Koniec z dofinansowaniem na pobyt dziecka w żłobku. Jest inny plan

Koniec z dofinansowaniem na pobyt dziecka w żłobku. Jest inny plan
Drukuj Skomentuj

Wielu rodziców korzystało z dofinansowania na pobyt dziecka w żłobku. Niestety, to już koniec – dofinansowanie znika. Pojawi się jednak świadczenie, które je zastąpi.

Dofinansowanie na pobyt dziecka w żłobku – to już koniec


400 plus, czyli dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, zostanie zastąpione innym programem. Jak podaje serwis Infor.pl, świadczenie przestanie istnieć 1 października 2024 roku, gdy w ramach programu "Aktywny rodzic" zastąpi je nowe świadczenie "Aktywnie w żłobku". Będzie ono przysługiwało na każde dziecko w wieku od 12 do 35 miesięcy, bez względu na to, czy jest ono pierwsze, czy kolejne w rodzinie. Pracować musi jednak dwójka rodziców. Wyjątkiem są samotni rodzice.

 

„Aktywnie w żłobku” – ile wyniesie?


„Aktywnie w żłobku” wyniesie 1500 złotych miesięcznie, ale w przypadku dziecka z niepełnosprawnością będzie to 1900 złotych. Warto jednak wiedzieć, że środki te nie trafią do rąk rodziców, a zostaną przelane bezpośrednio na konto żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna.

 

Sprawdź także: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - czy to koniec? ZUS odpowiada

 


Warto też wiedzieć, że osoby, którym przyznano dotychczasowe 400 plus, mimo wszystko zachowają do niego prawo. Warto też pamiętać, że świadczenie przysługuje (i będzie przysługiwało) do dnia zakończenia roku szkolnego, w którym dziecko skończy trzy lata, bądź cztery lata, gdy zapisanie dziecka do przedszkola jest utrudnione lub niemożliwe.

 


Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek


Źródło: edziecko.pl

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!