Koronawirus - jak rozmawiać o nim z dzieckiem?
Koronawirus to od kilku tygodni jeden z głównych tematów w każdym polskim domu . Do tego doszły zamknięte szkoły, zakaz wychodzenia z domu i inne specjalne zaostrzenia, które wpływają na nasze codzienne życie. My, dorośli, często nie potrafimy odnaleźć się w nowej sytuacji. A co z naszymi pociechami? Dowiedz się, jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie.
Jak rozmawiać z dzieckiem o wirusie?
Przede wszystkim nie okłamuj dziecka. Warto mówić prawdę, ponieważ większość dzieci domyśla się, że przekazywane informacje są wymysłem dorosłych. Nie oznacza to, że zmniejszysz towarzyszący mu w całej tej sytuacji stres. Bądź opanowany i przygotuj sobie kilka najważniejszych, rzetelnych informacji. Z pewnością ułatwi ci to odpowiedzi na zadane przez dziecko pytania.
Jak skrótowo przedstawić dziecku najważniejsze informacje?
Pomocna może być bajka o wirusie: https://www.youtube.com/watch?v=vgOjaF_ZZgg&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3RhBpfl5GgR7qb6OSIgqFcULbpw2DtJzLCf2w6c3o1hQE1F2JFsz8wnAw
Co zrobić, gdy dziecko zapyta o zamknięcie przedszkoli i szkół?
Powiedz prawdę. Przedszkola i szkoły zamknięte są dla bezpieczeństwa dzieci. Warto jednak wytłumaczyć dziecku, by nie traktowało tego czasu wolnego jak ferii czy wakacji. To okres, który każdy musi wykorzystać jak najlepiej. Nie zapominajcie o zabawie, ale przede wszystkim o nauce. Może nadrobienie zaległości będzie dobrym pomysłem?
Czy mówić dziecku o śmiertelnych ofiarach?
Każde dziecko jest inne, a ty znasz swoje najlepiej. Jeśli domyślasz się, że wzbudzi to panikę – odpuść mu te informacje. Jeśli jednak wiesz, że dziecko dowie się o tym z Internetu czy telewizji, nie warto go okłamywać. Lepszym rozwiązaniem będzie spokojna rozmowa i instrukcja, jak uchronić się przed zarażeniem.
Dlaczego musimy być spokojni podczas tej rozmowy?
Dzieciom udzielają się negatywne emocje i zmartwienia rodziców. Warto udzielać przemyślanych odpowiedzi i pokazać, że panujemy nad sytuacją. Dzieciom w tym trudnym czasie zależy na tym, by czuć się bezpiecznie.
Czego unikać?
Nie zmuszaj dziecka do dzielenia się przemyśleniami i opowiadania o uczuciach.
Jak zakończyć tę rozmowę?
Najlepszym zakończeniem rozmowy będzie nauka społecznej odpowiedzialności. Poinstruuj dziecko jak powinno myć ręce i co robić, by nie narażać się na niebezpieczeństwo.
Autor: Izabela Nestioruk