Koronawirus a przedszkole - nowe przepisy od GIS

Koronawirus a przedszkole - nowe przepisy od GIS
Drukuj Skomentuj

Przedszkolaki już niedługo wrócą do przedszkolnych sal. Niektórzy rodzice drżą na samą myśl powrotu swoich dzieci do przedszkoli, inni zaś cieszą się, że dzieci znów będą mogły uczyć i bawić się w grupach. W związku z powrotem, Główny Inspektorat Sanitarny opublikował zasady obowiązujące w przedszkolach, żłobkach i pozostałych punktach opieki. Przeczytaj, by poznać najnowsze zasady funkcjonowania przedszkoli.

W komunikacie GIS-u czytamy m.in., że powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt* od 3 do 5 dzieci, w miarę możliwości, powinna wynosić co najmniej 15 m2; w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2, jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2.
Pojawiła się również informacja,  że dzieci powinny przebywać w tej samej i wyznaczonej do tego stałej sali, co opiekun. Co więcej, GIS zaleca również, aby do konkretnej grupy dzieci przyporządkowani byli ci sami opiekunowie.


GIS informuje, że w każdej sali, gdzie przebywają dzieci, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie da się skutecznie zdezynfekować czy uprać. Mowa tu m.in. o pluszowych zabawkach.


GIS przekazał również, że każde przedszkole i żłobek powinny być wyposażone w bezdotykowy termometr, a w obowiązku pracowników jest wietrzenie sal co najmniej raz na godzinę.


Pracownicy powinni utrzymywać od siebie odstęp 1,5 metra.


"Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka do podmiotu" - poinformował GIS.


Należy również pamiętać, że w przedszkolu może przebywać tylko zdrowe dziecko i może odbierać je tylko zdrowy opiekun.

 

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!