Koronawirus u dzieci aż sześć razy rzadszy?

Koronawirus u dzieci aż sześć razy rzadszy?
Drukuj Skomentuj


Infekcje koronawirusem SARS-CoV-2 pomiędzy dziećmi następują sześć razy rzadziej niż w przypadku ogółu populacji. Wniosek ten wynika z badania przeprowadzonego przez specjalistów z barcelońskiego, dziecięcego szpitala im. Sant Joan de Deu.


Badanie, o którym jako pierwszy napisał hiszpański dziennik "El Pais", przeprowadzono podczas tegorocznych wakacji na próbie ponad 1900 dzieci przebywających na koloniach na terenie prowincji Barcelona, w północno-wschodniej Hiszpanii.


Lekarze wskazali, że biorąca w badaniu liczba osób jest największa w tego typu dotychczasowych badaniach dotyczących koronawirusa u najmłodszych.


 "Kolonie letnie zostały wybrane celowo do przeprowadzenia tego badania, gdyż warunki, jakie występują tam są zbliżone do tych z placówek szkolnych" - poinformowali w komunikacie autorzy pracy.
Junajo Garcia, pediatra uczestniczący w badaniu wskazał, że wśród wszystkich kolonii, którzy brali udział w studium potwierdzono zaledwie 12 zakażeń koronawirusem. Potwierdzono również, że dzieci mające poniżej 12 lat, mają podobną zdolność do zakażania koronawirusem jak starsze dzieci z grupy wiekowej 13-17 lat.

Różnica kolonii i szkół jest zasadnicza. W szkole dzieci będą spędzać mniej czasu na świeżym powietrzu. Co więcej,  zgodnie z wymogami służb sanitarnych Katalonii, dzieci podczas kolonii muszą przebywać w maksymalnie 10-osobowych grupach. Co tydzień na każdą kolonię wysyłano lekarzy, którzy badali stan zdrowia dzieci.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!