Kosmiczna podróż - scenariusz zajęć w grupie 5-latków
Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

2.4
5 ocen
Komentarze (0)
TEMAT KOMPLEKSOWY:
- „Poznajemy tajemnice nieba.”
TEMAT DNIA:
- „Kosmiczna podróż.”
CELE OGÓLNE:
- Wzbogacenie wiadomości na temat Układu Słonecznego.
- Stwarzanie warunków do różnorodnej działalności dziecka.
- Wdrażanie do współdziałania w grupie.
CELE SZCZEGÓŁOWE – Dziecko:
- Wie, jak zbudowany jest Układ Słoneczny.
- Zna rolę i pozycję Słońca.
- Wymienia charakterystyczne cechy planet krążących wokół Słońca.
- Składa obrazek w całość.
- Układa wyraz z rozsypanki literowej.
- Układa zdanie z rozsypanki wyrazowej.
- Sprawnie liczy obiekty.
- Wyszukuje określony napis wśród innych.
- Opowiada historyjkę na podstawie ilustracji.
- Świadomie i aktywnie słucha muzyki.
- Bierze udział w ćwiczeniach ortofonicznych.
- Współdziała z innymi.
- Dąży do wykonania zadania.
METODY PRACY:
- Słowna, poglądowa, praktyczna.
FORMY PRACY:
- Zbiorowa, indywidualna, grupowa.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
- Tekst zagadki, koperty z zadaniami,ilustracje planet, kartoniki z literami, cyframi, nazwy planet, gwiazdki, papier kolorowy, płyta CD, magnetofon, ilustracje do historyjki, rozsypanka wyrazowa,dmuchane mobile planet, Układ Słoneczny.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie „Kosmiczny uścisk przyjaźni”.
2. Wprowadzenie do tematu; rozwiązanie zagadki, której hasło to RAKIETA.
3. Zabawa ruchowo-naśladowcza z elementami ćwiczeń ortofonicznych „Start rakiety”. Dzieci „ubierają się” w skafandry kosmiczne, wchodzą do rakiety (siad skrzyżny, ramiona w górę), odliczają od 10 do1 i startują z szumem – szuuuuuu......).
4. Zabawa dydaktyczna „Lot rakietą wokół Słońca”, odkrywanie kolejnych planet;rozwiązywanie zadań.
- MERKURY (najmniejsza i położona najbliżej Słońca, jedna półkula jest ciągle oświetlona przez Słońce) – składanie z części obrazka (koperta nr 1). Na obrazku przedstawiony jest kosmonauta.
- WENUS (jest trzecim pod względem jasności ciałem niebieskim po Słońcu i Księżycu – nazywana gwiazdą pasterzy; otoczona grubą warstwą chmur, wybuchają tam ciągle burze, bez przerwy błyska i jest bardzo gorąco) – układanie nazwy planety „WENUS” z rozsypanki literowej (koperta nr 2).
- ZIEMIA (jest jedynym miejscem we wszechświecie ,w którym występuje życie) – opowiadanie historyjki na podstawie ilustracji; układanie ilustracji zgodnie z kolejnością zdarzeń (koperta nr 3).
- MARS (barwa rdzawo-czerwona, oddychanie jest niemożliwe, nie ma wody, wszystko tam jest gigantyczne) – układanie zdania z rozsypanki wyrazowej DROGA PLANETY TO ORBITA. Wyjaśnienie pojęcia orbita (koperta nr 4).
- JOWISZ (największa planeta w Układzie Słonecznym, tak wielka, że zmieściłyby się tam wszystkie planety) – liczenie gwiazdek w czterech zbiorach (kopertach), podawanie odpowiedniej liczby gwiazdek; tworzenie gwiazdozbiorów o różnych kształtach na arkuszach granatowego papieru – dzieci układają różne kształty i nadają swojemu dziełu nazwę (koperta nr 5).
- SATURN (charakterystyczną cechą są pierścienie, składające się głównie z lodu i odłamków skalnych) – kolorowanie odpowiedniej planety (koperta nr 6). Na ilustracji przedstawiony jest Układ Słoneczny, zadaniem jest odnalezienie planety Saturn i pokolorowanie jej.
- URAN (turkusowa barwa, w składzie ma skruszony lód i zamarzniętą wodę) – improwizacja ruchowa do utworu Trevora Rabina „The Lunch” (koperta nr 7).
- NEPTUN (najbardziej oddalona od Słońca, brat bliźniak Uranu, wieją tam wielkie wiatry) – przeliczanie wszystkich planet, odczytywanie globalne nazw, utrwalenie nazw planet i kolejności ich występowania. Zabawa z dmuchanym mobilami, wybrane dzieci są planetami i krążą wokół Słońca po orbitach.
5. Powrót rakietą na Ziemię. Masaż relaksacyjny „Kosmita”.
6. Ewaluacja zajęć.
Opracowanie: Katarzyna Durbas