Kraków Przyjazny Alergikom - czy rośliny szkodzą?

Kraków Przyjazny Alergikom - czy rośliny szkodzą?
Drukuj Skomentuj

Długotrwałe przebywanie wśród mocno uczulających roślin może nasilać objawy u alergicznych dzieci, a nawet je powodować. Zwłaszcza jeśli wokoło szkoły lub przedszkola rośnie las brzóz, emitujących ogromne ilości pyłków w bezpośrednim sąsiedztwie. 

Wg. badań naukowych niektóre drzewa rosnące w ciepłym, miejskim środowisku są mocniej uczulające niż te, które rosną w warunkach wiejskich, na otwartej przestrzeni. Dodatkowo, obecne w mieście zanieczyszczenia powodują, że ich uczulające działanie wzrasta, co może powodować alergię nawet u osób zdrowych.


To właśnie dlatego, w ramach projektu Kraków Przyjazny Alergikom, prowadzone są działania zmierzające do wykluczenia z przyszłych nasadzeń silnie uczulających drzew, takich jak: brzoza, olcha, leszczyna i topola. W tej chwili są one nagminnie sadzone w parkach miejskich, koło placów zabaw, szkół, żłobków, przedszkoli, a także wokół nowo powstałych osiedli, na których mieszkają także dzieci.

 


30 listopada odbędzie się spotkanie Ekspertów (alergologów, biologów, architektów zieleni, konserwatora zabytków i przedstawicieli wydziału ochrony środowiska) zorganizowane przez Kraków Przyjazny Alergikom i Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, na którym podjęta zostanie decyzja w sprawie sadzenia silnie uczulających drzew w mieście, na terenach na których przebywają najmłodsi. W ramach projektu Kraków Przyjazny Alergikom przygotuje także listę drzew przyjaznych miejskiemu środowisku, a także tych, których sadzić się nie powinno. Docelowo podobna lista zostanie opracowana dla roślin domowych.

 

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców do włączenia się do naszej akcji i odpowiedzialne sadzenie miejskich roślin. Razem możemy sprawić, że w miastach będzie mniej alergików, a Ci, co nimi są, będą mogli bezpiecznie korzystać z miejskiej zieleni!

 

Więcej o akcji Kraków Przyjazny Alergikom:

https://www.facebook.com/Krak%C3%B3w-Przyjazny-Alergikom-180938742609123/

 

 

Źródło: materiały promocyjne

Filmy

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi