Krawcowa - scenariusz zajęć w grupie 3-latków

Cel ogólny:
- kształtowanie umiejętności skupienia uwagi na wykonywanym zadaniu.
Cele szczegółowe:
- rozpoznaje kolory i je nazywa
- nazywa przedmioty używane przez krawca / krawcową w ich pracy,
- uważnie słucha czytany wiersz,
- odpowiada na konkretne pytania nauczyciela,
- opowiada historyjkę obrazkową,
- współpracuje z dziećmi podczas zabawy.
Przewidywane umiejętności dzieci - dziecko:
- dziecko przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych;
- śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru;
- chętnie uczestniczy w zabawach;
- potrafi opisać co widzi na obrazku.
Metody:
- słowna,
- eksponująca: pokaz,
- praktycznego działania: zadania do wykonania.
Formy:
- zespołowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- Obrazki przedstawiające przedmioty używane do pracy przez krawcową (igła, nitka, maszyna do szycia, guzik, centymetr, naparstek), kolorowe kartki, tablica korkowa, wiersz J. Brzechwy „Tańcowała igła z nitką”, ilustracje do wiersza, historyjka obrazkowa „Ola u krawcowej”, odtwarzacz płyt CD,
Przebieg zajęć
1. Odgadywanie tematu zajęć. Na tablicy znajdują się zasłonięte kolorowymi kartkami sylwety igły, nitki, maszyny do szycia, centymetra, guzika, naparstka. Dzieci odsłaniają je rzucając kostką, na której są kolory zgodne z kolorami kartek na tablicy.
2. Dzieci słuchają wiersza J. Brzechwy „Tańcowała igła z nitką” oglądając ilustracje do wiersza
Tańcowała igła z nitką,
Igła – pięknie, nitka – brzydko.
Igła cała jak z igiełki,
Nitce plączą się supełki.
Igła naprzód – nitka za nią:
„Ach, jak cudnie tańczyć z panią!”
Igła biegnie drobnym ściegiem,
A za igłą – nitka biegiem.
Igła górą, nitka bokiem,
Igła zerka jednym okiem,
Sunie zwinna, zręczna, śmigła.
Nitka szepce: „Co za igła!”
Tak ze sobą tańcowały,
Aż uszyły fartuch cały!
3. Rozmowa na temat wiersza
Jak tańczyła igła?
Jak tańczyła nitka?
Jaki był pożytek z „tańca" igły i nitki?
Do czego są nam potrzebne igła i nitka?
4. Zabawa ruchowa przy piosence „Nitka”
Dzieci stoją w szeregu, trzymając się za ręce rytmicznie zwijają się w kłębek, a następnie rozwijają zgodnie ze słowami piosenki.
5. Historyjka obrazkowa „Ola u krawcowej”. Dzieci opowiadają dokąd poszła Ola z mamą. Zwracają uwagę, jakie przedmioty używa krawcowa w swojej pracy.
Opracowanie: Joanna Rotter