„Krówka Mu zaprasza do zabawy” - scenariusz dla dzieci w wieku przedszkolnym
Scenariusz zajęć wspomagających rozwój umiejętności językowo-słuchowo-ruchowych dziecka w wieku przedszkolnym.
Zajęcia otwarte dla nauczycieli i dzieci, w tym Franusia w ramach Kampanii ABC Zdrowia emocjonalnego CPCD.
TEMAT: „Krówka Mu zaprasza do zabawy”.
Opracowała: mgr Ewa Trzeszan - neurologopeda i terapeuta pedagogiczny
Scenariusz zajęć wspomagających rozwój umiejętności językowo-słuchowo-ruchowych dziecka w wieku przedszkolnym.
Zajęcia otwarte dla nauczycieli i dzieci, w tym Franusia w ramach Kampanii ABC Zdrowia emocjonalnego CPCD.
TEMAT: „Krówka Mu zaprasza do zabawy”.
Opracowała: mgr Ewa Trzeszan - neurologopeda i terapeuta pedagogiczny
CELE GŁÓWNE:
Kształtowanie umiejętności językowo- słuchowo- ruchowych dziecka.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- doskonalenie percepcji słuchowej,
- utrwalanie pamięciowych mechanizmów słuchowych oraz pamięci słuchowej,
- rozwijanie orientacji w schemacie ciała i przestrzeni,
- naśladowanie ruchów wykonywanych przez druga osobę,
- prawidłowe reagowanie na polecenia zawierające określenia zmiany kierunku ruchu,
- wykonywanie czynności homologiczno-obustronnych,
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
- zharmonizowanie ruchów gałek ocznych z ruchami całego ciała,
- kontrolowanie wzrokiem ruchów ręki podczas wycinania i kolorowania,
- rozwijanie procesów myślenia,
- koordynowanie działania obu półkul mózgowych,
- utrwalanie prawidłowej wymowy głosek szeregu szumiącego (sz, ż, cz, dż) oraz syczącego (s,z,c,dz), głosek , „k” i „g” w zdaniach i tekście,
- wzbogacanie słownictwa o nazwy zwierząt.
Formy pracy:
Zbiorowa
METODY:
Kinezjologii Edukacyjnej, naśladowcza, słuchowa, wizualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
program multimedialny „Mówiące obrazki”, „Wesołe ósemki” B. Chojnacka i Międzynarodowy Instytut Neurokinezjologii Rozwoju Ruchowego i Integracji Odruchów, pacynka dźwięków, muzyka relaksacyjna KE, karty KE, duże arkusze papieru, grube kredki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Logopeda czyta tekst.
1. Pacynka krówki wita dzieci wydając zabawny dźwięk muczenia. Razem z dziećmi wykonuje ćwiczenia wzmacniające mięśnie narządów mowy:
Ćwiczenia języka
- kląskanie "jak konik"
- mlaskanie
- przesuwanie języka na boki wewnątrz jamy ustnej
- wypychanie czubkiem języka policzków
- wsuwanie języka pod dolną i górną wargę
- cofanie czubka języka od górnych zębów wzdłuż podniebienia
- wykreślenie czubkiem języka szlaczków na podniebieniu
- dotykanie czubkiem języka kolejnych zębów
- formowanie języka w rurkę
Ćwiczenia warg
- zsuwanie i rozsuwanie zamkniętych ust
- cmokanie zsuniętymi wargami
- parskanie, prychanie, pukanie wargami
- naprzemienne zakładanie warg na siebie - zęby zaciśnięte
Ćwiczenia policzków
- wciąganie do wewnątrz
- poruszanie policzkami jak żabka
- masowanie policzków rękoma ruchem okrężnym
Ćwiczenia ułatwiające spontaniczne uzyskanie głosek: SZ, CZ, Ż, DŻ:
- unoszenie czubka języka do wałka dziąsłowego
- cofanie czubka języka wzdłuż podniebienia
2. Praca z programem multimedialnym „Mówiące obrazki”.
Odsłuchiwanie, naśladowanie, nagrywanie głosów zwierząt żyjących na wolności, na wsi, w Zoo.
3.Gimnastyka z Krówką MU.
Ćwiczenia naprzemienne
Ruch polega na jednoczesnym wymachu ręką i przeciwległą do niej nogą, aktywizujemy obie półkule mózgu do równoczesnej pracy.
Ćwiczenie działa na: