Kryzys psychiczny u dziecka - jak go rozpoznać?

Kryzys psychiczny u dziecka - jak go rozpoznać?
Drukuj Skomentuj

Jakie są objawy kryzysu psychicznego u dziecka? Co robić, gdy zauważymy, że nasze dziecko przestaje radzić sobie z problemami i potrzebuje większego wsparcia oraz pomocy? Odpowiadamy.

Kryzys psychiczny u dziecka – jak obserwować swoje dziecko?


Nie zawsze rozpoznanie kryzysu psychicznego u dziecka jest proste. Najważniejsza jest jednak obserwacja. Dzieci wrażliwe są szczególnie narażone na kryzys psychiczny, jednak jego oznaki łatwo jest pomylić ze zmianami w zachowaniu związanymi z dojrzewaniem. Warto więc obserwować dziecko w różnych sytuacjach i kontrolować jego sposób radzenia sobie z trudami życia codziennego. Podpowiadamy, jakie zachowania dziecka powinny zaniepokoić rodzica.

 

Czytaj także: Jak zapisać dziecko na test na koronawirusa?

 

Objawy kryzysu psychicznego u dziecka

 

  • objawy obniżonego nastroju i stresu, takie jak: smutek, przeciążenie, napięcie
  • zaburzenia odżywiania, np. zajadanie stresu lub wprost przeciwnie – stosowanie restrykcyjnych diet
  • objawy somatyczne, które jednak nie mają przyczyny somatycznej, takie jak bóle: głowy, stawów, pleców, brzucha, czy towarzyszące lękowi: przyspieszone bicie serca, potliwość, drżenie rąk
  • wycofywanie się z kontaktów społecznych
  • zaburzenia snu, takie jak bezsenność, poczucie ciągłego zmęczenia, nadmierna senność (przyczynia się do nich także światło emitowane z komputerów, telefonów, tabletów, telewizorów)
  • pogorszenie wyników w szkole i spadek zaangażowania w naukę
  • problemy wychowawcze, jak agresywne zachowania, płaczliwość, nadpobudliwość, drażliwość, wybuchowość
  • problemy dotyczące relacji z otoczeniem, takie jak agresja, łamanie prawa, wandalizm, używanie substancji psychoaktywnych
  • zachowania autodestrukcyjne, takie jak nadużywanie alkoholu, narkotyków i innych substancji uzależniających, okaleczanie się, myśli i próby samobójcze.

 

Kryzys psychiczny u dziecka – jak zareagować?


Rodzice, którzy podejrzewają, że ich dzieci mają kryzys psychiczny, powinni odważnie porozmawiać z dzieckiem. Unikanie rozmowy nie doprowadzi do niczego dobrego. Warto więc pytać o samopoczucie dziecka i poświęcić mu tyle czasu, ile potrzebuje. Nie warto również bać się rozmowy o samobójstwie – nie popchnie ona dziecka w tę stronę, a wręcz przeciwnie – może zapobiec tragedii.  

 

Sprawdź również: Dziecko na kwarantannie - zmiana przepisów


Jeśli jednak dziecko nie podzielić się z rodzicem swoimi problemami, należy znaleźć kogoś, przed kim będzie mu łatwiej się otworzyć, np. psychologa czy psychoterapeutę. Czasem dziecku lepiej rozmawia się z taką osobą niż z rodzicem.


Źródło: gov.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!