Kto rozdaje dzieciom prezenty?

Kto rozdaje dzieciom prezenty?
Drukuj Skomentuj

Kończą się powoli poszukiwania idealnych prezentów na 6 grudnia, które to (oczywiście!) dostarczy Święty Mikołaj. O ile jednak obdarowywanie się prezentami na początku grudnia jest tradycją, która sięga średniowiecza, prezenty pod choinką zaczęto układać prawdopodobnie dopiero w XIX wieku. Stąd też pewne nieścisłości, kto właściwie te prezenty podrzuca - znowu Święty Mikołaj? Czy może jednak ktoś inny?

Przeczytaj Historię Świtego MikołajaDzieciątko lub Aniołek


Dzieci na Górnym Śląsku w okresie Bożego Narodzenia wyczekują nie Mikołaja, ale Dzieciątka. Jest to nikt inny, jak mały Jezus. Zwyczaj ten został przyjęty z Czech.

Również w innych krajach Dzieciątko przynosi prezenty w noc wigilijną: w Słowacji, Chorwacji, Węgrzech, we Włoszech, w katolickich regionach Niemiec, Luksemburgu, w Kolumbii czy Meksyku.

Z kolei według małopolskiej i podkarpackiej tradycji prezenty przynosi Aniołek.

 

Gwiazdor i Gwiazdka


Gwiazdorami nazywało się grupy kolędników, którzy w czasie Bożego Narodzenia chodzili po domach. Obecnie ich przedstawiciel rozdaje prezenty na niektórych ziemiach Polski: w Wielkopolsce, Kujawach, Warmii, Ziemi Lubuskiej.

Gwiazdor symbolizuje mędrców, którzy zanieśli dary dla nowonarodzonego Jezusa. Uważa się, że jest to mężczyzna z długą brodą, odziany w baranicę i futrzaną czapkę. Jego twarz pokrywa czarna sadza. Dla grzecznych dzieci ma worek z prezentami, a dla tych, którzy coś spsocili - rózgi.

Z kolei Gwiazdka przynosi prezenty na terenach południowo-wschodnich, a także w niektórych regionach Dolnego Śląska. Na Pomorzu prezenty rozdają Gwiazdka i Gwiżdż. Według dawnych opisów, Gwiazdką nazywano dziewczynkę lub chłopca w białym stroju, którzy chodzili wraz z wigilijnymi przebierańcami.

 

Dziadek mróz


W niektórych regionach Polski, gdzie znajdują się mniejszości narodowe wyznania prawosławnego, pojawia się pan z pozoru podobny do Świętego Mikołaja: nosi (najczęściej) czerwony strój, ma siwą brodę i jest potężnie zbudowany. Jest to jednak nie Mikołaj, a Dziadek Mróz. Zamiast  6 grudnia albo w Boże Narodzenie, przychodzi on na Nowy Rok.

Co jeszcze różni go od Świętego Mikołaja? Kożuch Dziadka Mroza może być również niebieski lub srebrny, jego broda ma znacznie dłuższa niż Świętego Mikołaja, a wrażenie, że jest wielki, jest spowodowane grubymi ubraniami. Czasem do pomocy zabiera swoją wnuczkę, Śnieżynkę. Postać Dziadka Mroza wywodzi się z dawnych opowieści, w których był przedstawiany jako czarnoksiężnik porywający dzieci i zamrażający dorosłych. Z czasem jego wizerunek został znacznie złagodzony.

Dziadek Mróz bardziej niż w Polsce jest popularny w Rosji i dawnych terenach Związku Radzieckiego. 

 

Befana


Na terenie Włoch dzieci obdarowuje czarownica Befana. Pojawia się ona jeszcze później, niż Dziadek Mróz - w nocy z 5  na 6 stycznia. Według legendy jest to staruszka, która pragnęła (podobnie jak Trzej Królowie) oddać hołd Dzieciątku Jezus, jednak nie zdążyła na czas. Teraz rozdaje dzieciom prezenty, których nie dała małemu Jezuskowi. Inne, mniej popularne wierzenia mówią, że Befana to siostra lub nawet żona Świętego Mikołaja, która pomaga mu w obdarowywaniu dzieci.

Befana to staruszka z dużym, haczykowatym nosem, ubrana w szpiczasty kapelusz i postrzępione i brudne ubrania. Porusza się na miotle, a do domów wchodzi przez komin (stąd brud na odzieniu). Prezenty zostawia w skarpetach: dla grzecznych dzieci zabawki i słodycze, dla niegrzecznych - węgiel, popiół, cebulę i czosnek. Ponoć można wkupić się w łaski Befany, zostawiając jej mandarynkę lub pomarańczę i kieliszek wina.

 

Przeczytaj też: 5 rad, jak wybrać prezent świąteczny dla dziecka

 

Kto jeszcze rozdaje prezenty dzieciom?


W różnych regionach pojawiają się też inni dobrodzieje: choć trochę mniej znani, równie wyczekiwani przez dzieci. W Polsce na Roztoczu i dolinie Sanu można znaleźć domy, do których prezenty zanoszą krasnoludki. W Islandii jest to ekipa trzynastu Yuletide-lads, a w Skandynawii - małe gnomy. W Grecji 1 stycznia do dzieci przychodzi św. Bazyli.

A kto zostawi prezent w Twoim domu?

 

 

 

Sprawdź nasz KONKURS MIKOŁAJKOWY!

Filmy

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi