Kuchenne zajęcia z dzieckiem
Nie tylko malowanie, wycinanie czy lepienie z plasteliny rozwijają sprawność manualną dziecka. Warto zaangażować malucha do pomocy w kuchni, aby popracować nad jego umiejętnościami motorycznymi i rozbudzić ciekawość świata.
Zabawy z dzieckiem w kuchni to dobry pomysł na wspólne spędzanie czasu - maluch z radością pomoże w domowych obowiązkach i podejmie się „dorosłych” zadań. Warto mieć przy tym na względzie rozwój dziecka, ponieważ kuchenne zabawy rozwijają sprawność małych rączek, przygotowując je do nauki pisania, oraz kreatywność.
Dlaczego warto bawić się z dzieckiem w kuchni
Gotowanie i zmywanie nie wszystkim mogą kojarzyć się pozytywnie, ale przy odpowiednim podejściu staną się wspaniałą zabawą dla całej rodziny. Warto wdrażać w nie szczególnie dzieci, ponieważ dla nich to także dodatkowy bodziec służący prawidłowemu rozwojowi.
Niektóre czynności, takie jak wałkowanie, zagniatanie czy krojenie, wpływają na sprawność manualną naszych dzieci. Wykonując je, maluch nabiera zręczności, a jego ruchy stają się bardziej precyzyjne. Umiejętności te są doskonalone na przykład podczas lepienia pierożków. Dziecko wprawia te paluszki, które później trzymają długopis, a w dodatku ćwiczy umiejętność skupienia i dążenia do celu – przecież zlepienie cienkiego ciasta, by nie rozpadło się podczas gotowania, wcale nie jest takim łatwym zadaniem!
Czynnościom, które wymagają skupienia się, często towarzyszy wystawianie języka. Dzieje się tak właśnie wtedy, gdy dziecko musi mocno się skoncentrować. Gdy rodzice zauważą to u swojej pociechy, nie powinni jej strofować, jest to bowiem jedno z ćwiczeń usprawniających narządy mowy. Istnieje większa szansa, że dziecko nie będzie miało problemów z prawidłową wymową. Można ją również ćwiczyć, czytając nazwy przypraw oraz etykiet na słoikach. Zabawę warto wzbogacić o poznawanie nowych smaków.
Co dziecko może robić w kuchni
Zabawa z dzieckiem w kuchni wymaga od rodziców wiele uwagi. W końcu nawet dorośli ulegają tam drobnym wypadkom, więc co może przydarzyć się ciekawskiemu i wszędobylskiemu maluchowi? Dlatego przed wspólnym gotowaniem koniecznie trzeba ustalić podstawowe zasady: kilkulatek nie zbliża się do kuchenki, nie włącza gazu i nie dotyka ostrych przedmiotów (szczególnie noży). Najlepszym wyjściem będzie wyznaczanie małemu kuchcikowi zadań, przez co poczuje się ważny i doceniony. Co więc dziecko może robić w kuchni?
Przede wszystkim pomagać przy wypiekach. Jedna z najlepszych zabaw z dzieciństwa to wycinanie ciasteczek o różnych kształtach za pomocą foremek. Maluch z zapałem będzie tworzyć prawdziwe pyszności, które później własnoręcznie ozdobi kolorowymi posypkami i lukrem.
Dobrą zabawą będzie również przygotowywanie sałatki. Pierwszym krokiem jest oczywiście umycie i wysuszenie warzyw – będzie to zadanie dziecka. Później może ono porwać sałatę, ćwicząc tym samym sprawność rączki. W tym czasie mama lub tata kroją pomidory, ogórki oraz paprykę, które maluch pomoże ładnie rozmieścić w sałatce. Kolejny krok to doprawianie i mieszanie składników. Z tymi czynnościami również poradzi sobie każdy kilkulatek.
Inną kuchenną zabawą dla dziecka będzie ozdabianie kanapek. Dorosły musi oczywiście pokroić warzywa, natomiast pociecha może posmarować kromkę masłem (za pomocą drewnianego lub plastikowego nożyka) a także układać na chlebie wędlinę, ser oraz inne składniki. Z pewnością takie kolorowe kanapki będą smakować całej rodzinie.