„Łąkowe rachunki ” - scenariusz z zakresu edukacji matematycznej dla 3-latków

Temat: Łąkowe rachunki - zabawy kształtujące pojęcia matematyczne; rozróżnianie kolorów, łączenie w pary obiektów tego samego koloru, klasyfikowanie przedmiotów wg wielkości, przeliczanie w zakresie trzech i więcej, grupowanie wg ilości kropek.
Cel główny:
- kształtowanie pojęć matematycznych,
- poszerzanie wiedzy na temat wybranych owadów (motyle, pszczoły, biedronki),
- wdrażanie do aktywnego słuchania muzyki, w tym muzyki poważnej,
- usprawnianie aparatu mowy w zabawach dźwiękonaśladowczych,
- poznawanie świata polisensorycznie, wzbogacanie doświadczeń zmysłowych
Cele operacyjne:
Dziecko:
- uważnie słucha ciekawostek na temat wybranych mieszkańców łąki,
- aktywnie słucha utworów instrumentalnych i wokalnych, reaguje na przerwę w muzyce,
- odtwarza ruchem całego ciała sposób poruszania się wybranych mieszkańców łąki,
- naśladuje odgłosy wydawane przez wybranych mieszkańców łąki,
- rozróżnia kolory, łączy w pary motyle i kwiaty tego samego koloru,
- potrafi klasyfikować przedmioty wg wybranego kryterium (segreguje pszczoły wg wielkości, grupuje biedronki wg ilości kropek, przelicza w zakresie 3 i więcej),
- zgodnie współpracuje w grupie.
Formy:
- praca z całą grupą
- praca indywidualna
Metody:
- słowne (pogadanka),
- oglądowe (pokaz),
- praktycznego działania (doświadczanie),
- metoda opowieści ruchowej J. G. Thulina,
- metoda gimnastyki twórczej R. Labana
- el. metody dziecięcej matematyki E. Gruszczyk-Kolczyńskiej
- el. metody integracji sensorycznej,
- el. muzykoterapii.
Środki dydaktyczne: materiał w kolorze zielonym (3mx4m), kwiatek z materiału nasączony olejkiem zapachowym (jaśminowym), lornetka z rolek po papierze toaletowym, sylwety 25 kwiatów i 25 motylków w 3 kolorach, sylwety 25 pszczół (małe i duże), sylwety 25 biedronek z różną ilością kropek (1-4), 6 obręczy, maskotki (gąsienica, pszczółka, biedronka, pająk), pendrive z piosenkami.
Przebieg zajęć:
1. Piosenka na powitanie połączona z zabawą paluszkowa (dzieci siedzą dookoła „łąki”).
Ja dziesięć palców mam i na pianinie gram.
Ja dwie ręce mam i na bębenku gram.
Ja dziesięć palców mam i na trąbce gram.
Ja dwie ręce mam i zaklaszczę wam.
2. Rozmowa kierowana:
Ładnie zagraliście, w nagrodę wyczaruję dzisiaj dla Was w sali majową łąkę…
Zagadka: bez czego nie ma łąki?
W środku koło, na nim płatek, drugi płatek, trzeci płatek, czwarty płatek i jest kwiatek.
3. N prezentuje dzieciom kwiatek z materiału nasączony olejkiem zapachowym:
Jest piękny, kolorowy i pachnący, sprawdźcie sami… Wdech nosem i wydech ustami: Ach… (dzieci po kolei wąchają kwiatek).
Teraz wyczaruję dla Was więcej kwiatuszków. (N rozkłada na „łące” sylwety 25 kwiatów).
4. Spacer po łące - opowieść ruchowa połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi (N ma lornetkę z rolek po papierze toaletowym, dzieci poruszają się za nauczycielem jeden za drugim).
Jest piękny, wiosenny dzień, wybieramy się na wycieczkę na łąkę.
Słoneczko ogrzewa nas swoimi promieniami. Jest nam miło i ciepło. Ciekawie rozglądamy się dookoła. Trawy szumią. Wszędzie rosną kolorowe i pachnące kwiaty, zbieramy i robimy z nich mały bukiecik. Dmuchamy na dmuchawce, nasionka wesoło wirują.
Nagle co to? Zatrzymujemy się i nasłuchujemy. To pracowite pszczółki zbierają pyłek z kwiatów (latamy i bzyczymy: bzz, bzz).
Na małym listku zobaczyły konika polnego, który grał swój koncert, zobaczmy go z bliska (kucamy i mówimy: cyk, cyk, cyk).
Spacerują biedronki, otrzepują łapki z rosy. O, przy małym strumyku wesoło skaczą zielone żabki i radośnie kumkają i rechoczą (skaczemy i mówimy: kum, kum, rech, rech), wysuwają język łapiąc muszki.