Łąkowe wyliczanki - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie 6-latków

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Łąkowe wyliczanki - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie 6-latków
Oceń
{

Cel ogólny:

  • rozwijanie umiejętności językowych w zakresie mowy
  • kształcenie umiejętności porządkowania, klasyfikowania i liczenia


Cel szczegółowy:

  • dzieci znają nazwy owadów
  • wypowiadają się na temat treści wiersza: wyglądu łąki, jej mieszkańców
  • przeliczają elementy zbioru w zakresie 10
  • porównują liczebność zbiorów
  • prawidłowo stosują znaki matematyczne: <, >, =


Metody:

  • elementy „Dziecięcej matematyki” wg E. Gruszczyk – Kolczyńskiej
  • elementy metody I. Majchrzak „Wprowadzenie dziecka w świat pisma”
  • elementy Pedagogiki zabawy


Formy:

  • praca z całą grupą
  • praca indywidualna


Środki dydaktyczne:

  • duża ilustracja przedstawiająca wiosenną łąkę z kwiatami i owadami
  • napisy: owady, kwiaty, motyl, biedronka, osa, konik polny
  • 4 krążki w 4 kolorach
  • sylwety owadów z ilustracji
  • sylwety kwiatów w 4 kolorach
  • kartoniki z cyframi i znakami matematycznymi
  • podręczniki
  • kredki
  • płyta CD
  • magnetofon

 

Przebieg zajęć


1. Przywitanie piosenką „Dzień dobry, witam Was”.

2. Słuchanie wiersza T. Fiutowskiej „Owady”:

  • rozmowa na temat treści wiersza: wymienienie mieszkańców łąki, opisanie wyglądu łąki
  • nazywanie owadów występujących na ilustracji


3. Odczytywanie nazw owadów na kartonikach i umieszczanie ich na ilustracji pod odpowiednim obrazkiem owada.

4. Zabawa muzyczno-ruchowa „Motyle i ślimaki”.

5. Przeliczanie wszystkich owadów występujących na ilustracji (ok. 10).

6. Przypinanie pod sylwetami owadów występujących na ilustracji kartoników z odpowiednimi cyframi oznaczającymi ich liczbę – określenie, jakich owadów jest więcej, jakich mniej.

7. Odczytanie napisów: owady, kwiaty

  • przypięcie pod napisami odpowiednich cyfr
  • określenie, czego jest więcej: kwiatów czy owadów
  • wstawienie między liczby odpowiedniego znaku matematycznego
  • wspólne przeczytanie zapisu


8. Zabawa dydaktyczno-ruchowa „Kwiaty i motyle”.

9. Praca indywidualna przy stolikach – karta pracy.

10. Zabawa muzyczno-ruchowa „Łąka”.

11. Pożegnanie rodziców.

Opracowanie: Anna Żur

Twoje uwagi i pomysły

Tagi