„Lecą liście z drzewa” - scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich

Cele ogólne:
- Tworzenie sytuacji sprzyjających przeżywaniu piękna i bogactwa przyrody jesienią;
- Stwarzanie sytuacji umożliwiających wzbogacanie doświadczeń plastycznych, rozwijanie wyobraźni i twórczej inwencji dzieci.
- Wyjaśnianie zaobserwowanych zjawisk, bogacenie słownictwa.
Metody pracy: oparte na: słowie, bezpośrednim spostrzeganiu, działaniu, przeżywaniu.
Formy pracy: zbiorowa, zespołowa jednolita, indywidualna jednolita i zróżnicowana.
Zajęcia poprzedza spacer. Dzieci obserwują jesienny las – wygląd drzew, kolory liści, trawy (wykorzystują lupy i „lunetki” – rolki po papierze toaletowym). Dowiadują się dlaczego liście zmieniają kolor i opadają. Nazywają drzewa i ich owoce. Słuchają w ciszy ich szumu. Do przedszkola przynoszą różnobarwne liście, żołędzie, kasztany, orzechy, szyszki, jarzębinę i ciekawe korzenie.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- poda rozwiązanie zagadki,
- wykaże się znajomością nazw drzew: kasztanowiec, klon, dąb,
- rozpozna liście pochodzące z tych drzew,
- określi barwę, kształt, wielkość liści,
- będzie się poruszać zgodnie ze słyszaną muzyką, zareaguje ruchem na przerwę w muzyce,
- samo wybierze technikę do wykonania pracy plastycznej,
- wykorzysta tworzywo przyrodnicze jako materiał plastyczny,
- pozna nową technikę plastyczną – odbijanie liści przez „przecieranie”,
- skupi uwagę na zadaniach, doprowadzi je do końca,
- wypowie się na temat pracy swojej i kolegów.
Przebieg zajęć:
1. Dzieci siedzą w kole, na środku leżą (przykryte szarym papierem) przyniesione z lasu liście.
Nauczyciel zadaje zagadkę: Spadają z drzewa żółte, rude i czerwone, wiatr je niesie wysoko w tę i tamtą stronę. Co to jest?
Rozwiązanie zagadki: Liście.
2. Dzieci słuchają wiersza L. Krzemienieckiej „Bukieciki” i wypowiadają się na jego temat:
Posypały się listeczki dookoła,
to już jesień te listeczki
z wiatrem woła:
- opadnijcie moje złote i czerwone,
jestem jesień, przyszłam tutaj w waszą stronę.
Lecą listki, lecą z klonu i z kasztana
będą z listków bukieciki złote dla nas
3. „Jesienne liście” – klasyfikacja materiału przyrodniczego. Dzieci mają za zadanie posegregować liście, które pomieszał jesienny wiatr (nazywanie drzew z których pochodzą, określanie kształtów, barwy i wielkości). Z posegregowanych liści układają bukiety i wkładają je do wazoników.
4. Zabawa ruchowa z ćwiczeniami oddechowymi „Tańczące liście”. Dzieci otrzymują po jednym liściu, kładą go na dłoni i tańczą z nim w rytm słyszanej muzyki. Na przerwę w muzyce dmuchają na swoje liście.
5. Działalność plastyczna dzieci:
Wykorzystanie liści do wykonania prac plastycznych. Wybór techniki należy do dzieci.
- technika stemplowania liśćmi – odbijanie pomalowanych farbą plakatową liści na czarnym tle
- odbijanie liści na kartce techniką „przecierania” (liść leży pod kartką siateczką naczyń do góry; boczną powierzchnią kredki przesuwamy energicznie po kartce, aby powstało odbicie faktury liścia; na krawędziach i na ogonku liścia przyciskamy mocniej, aby uwidocznić cały jego kształt).
6. Porządkowanie sali; wypowiedzi dzieci na temat prac swoich i kolegów; zszycie prac i utworzenie albumów; umieszczenie albumów jako pamiątek z lasu w Kąciku przyrody.
Autor: Dorota Nagórska