Lecimy w kosmos - scenariusz

Scenariusz zajęć w grupie 5,6-latków
Temat bloku: ,,W kosmosie”.
Temat : „Lecimy w kosmos”.
Kompetencje kluczowe:
• Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
Kompetencje te są kształtowane poprzez realizację obszarów podstawy programowej wychowania przedszkolnego: (III5, III9, IV1, IV2, IV5)
• Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Kompetencje te są kształtowane poprzez realizację obszarów podstawy programowej wychowania przedszkolnego: (II2, II4,II6, II9, II 11, IV7)
• Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Kompetencje te są kształtowane poprzez realizację obszarów podstawy programowej wychowania przedszkolnego: (I5, III1, III3 III4,, III 5, III7, III8, III11, III12, III15, III18, IV4)
Cele ogólne :
• Wyrabianie umiejętności zgodnego współdziałania w grupie oraz stworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela,
• Utrwalenie wiadomości zdobytych o Układzie Słonecznym i kosmosie,
• Rozwijanie wyobraźni poprzez udział w zabawach,
• Doskonalenie umiejętności przeliczania i uporządkowania liczb rosnąco oraz rozpoznawanie liter i podpisów do obrazka.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• nazywa planety Układu Słonecznego,
• wskazuje miejsce planet w kolejności oddalenia od Słońca,
• układa podpisy nazw planet pod obrazkami planet,
• przelicza w dostępnym zakresie, ustala wynik dodawania i odejmowania, oraz porządkuje liczby od najmniejszej do największej,
• śpiewa poznane piosenki,
• odpowiada na pytania nauczyciela,
• uczestniczy w proponowanych zadaniach i zabawach,
• tworzy rakietę kosmiczną z figur geometrycznych.
Metody pracy:
• słowna: rozmowa, objaśnienia
• czynna praktycznego działania, zadań stawianych dziecku
• oglądowe – demonstracja, pokaz
Formy pracy :
• praca indywidualna
• praca z całą grupą
Pomoce:
obrazki przedstawiające Układ Słoneczny (Planety), makieta Układu Słonecznego, zabawa muzyczna- ruchowa pt. ,,Ufoludek”, lampka nocna, globus, działania matematyczne i hasło- kosmos, list od Ufoludka, opowiadanie o kosmosie, opowieść ruchowa pt.,, Lecimy w kosmos” (wg. K. Kutyła), wiersz pt.,, Kosmos” autorstwa Natalii Łasochy, obrazki planet i ich podpisy, dywaniki, rymowanka na powitanie, piłka w kształcie kuli ziemskiej, ufoludek, odznaka ,,Zdobywca kosmosu”, figury geometryczne, piosenka ,,W układzie słonecznym”,
Przebieg zajęć:
1. ,,Powitanie”- rymowanką ,,Ene, due, księżyc, gwiazdy, przyszedł czas kosmicznej jazdy, galaktyki już czekają, do zabawy zapraszają”.
2. „Puszczam milutką piłkę w krąg niech powróci do mych rąk”. Zabawa z wykorzystaniem piłki imitującej kulę ziemską. Dzieci podają sobie piłkę swobodnie, stojąc w kręgu na dywanie. Za każdym razem gdy dziecko otrzyma piłkę wypowiadają swoje imię.
3. ,,Tajemnicze hasło”- Wskazane przez nauczyciela dzieci wybierają kartoniki i głośno odczytują zapisane na nich działania matematyczne, a następnie podają ich rozwiązania. Chętne dziecko układa wyniki działań od największego do najmniejszego, następnie odwraca kartoniki i odczytuje hasło. (KOSMOS)
4. List od ufoludka.