Lecimy w podróż kosmiczną - scenariusz zajęć

CELE :
GŁÓWNE:
- Wzbogacenie wiadomości na temat Układu Słonecznego.
- Stwarzanie warunków do różnorodnej działalności dziecka.
- Wdrażanie do współdziałania w grupie.
OPERACYJNE:
Dziecko:
- potrafi wymienić planety Układu Słonecznego
- bierze udział w zabawach ruchowych.
- wykonuje zadania z obrazkami związanymi z kosmosem
- wie, że planety krążą wokół Słońca
- prawidłowo posługuje się liczebnikami porządkowymi, przelicza od 1 -10
- dzieli na sylaby, głoski
- rozwiązuje zagadki
- układa puzzle
- korzysta z własnej wyobraźni podczas interpretacji ruchowej
- bierze aktywny udział w zabawach
- zna figury geometryczne
- tworzy pracę plastyczną
METODY:
- słowne
- czynne
- oglądowe
- aktywizujące
FORMY:
– zbiorowa;
– indywidualna;
– grupowa;
POMOCE DYDAKTYCZNE:
balon, makieta z planetami, dekoracja sali - planety, rakieta, farba plakatowa , zagadki, puzzle, obrazki 'zdjęcia' z kosmosu, obrazki z planetami, nagrany utwór „ W Układzie Słonecznym”,maskotka ufoludka, prezentacja multimedialna, figury geometryczne z kolorowego papieru, zdjęcia dzieci.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć.
Rozmowa z dziećmi o tym co to jest wszechświat. Nauczyciel zadaje pytania:
-Jak nazywa się planeta, na której mieszkamy?, gdzie znajduje się nasza planeta? Co to jest kosmos?Czy znacie nazwy innych planet?
Nauczyciel nadmuchuje balon na którym są namalowane planety. Opowiada,że świat powstał na skutek wielkiego wybuchu, po którym powstały nowe ciała niebieskie – planety, gwiazdy..Kosmos jest cały czas w ruchu, rozszerza się.
2. Zabawa ruchowo- naśladowcza „ Wybieramy się w podróż kosmiczną”
Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnej podróży w kosmos. Pyta dzieci czy wiedzą kto to jest astronauta. Dzieci wcielają się w postać astronauty. Nauczyciel prosi o przygotowanie się do startu rakietą:
Zapraszam Was do wspólnego lotu w kosmos. Zanim wystartujemy musimy odpowiednio się ubrać, wkładamy kosmiczny kombinezon – Zasuwamy skafander, kask, rękawice. Wsiadamy do naszej rakiety- Zapinamy pasy, włączamy silnik i odliczamy czas do startu maszyny : 10, 9,8,7,6,5,4,3,2,1,0 - startujemy...lecimy wysoko, coraz wyżej, następują turbulencje, zaczyna trząść statkiem, ucichło.. znajdujemy się już w przestrzeni kosmicznej....lecimy spokojnie...uwaga! W waszym kierunku leci mnóstwo odłamków skalnych( nauczyciel rzuca papierowe kulki), musicie mocno skręcić. Uf czy rakieta cała? Wyjrzycie przez okno, co widzicie? Zróbcie zdjęcia... to są planety.. zbliżacie się do księżyca, czy dzieci z zerówki chcą być pierwszymi dziećmi na księżycu? Tak? To uwaga przygotujcie się do lądowania, rakieta zwalnia, udało się, wylądowaliście. W kosmosie nie ma grawitacji, dlatego przypnijcie się linią i wysiadamy ze statku.. odbijamy się od powierzchni, może pozostawimy na księżycu jakiś znak po sobie? Proszę odbijcie swój palec (nauczyciel podaje farbę plakatową za pomocą której dzieci odbijają na przywieszonym z kartonu księżycu swój palec) Wspaniale ! Możemy wracać na Ziemię – ciekawe czy wieczorem spoglądając na księżyc zobaczycie odbite swoje palce. Dziękuję Wam za wspólną podróż.
3. Prezentacja makiety układu słonecznego.
Nauczyciel przedstawia makietę Układu Słonecznego. Prosi, aby dzieci przyjrzały się planetom krążącym wokół Słońca - to Układ Słoneczny. Planety krążą wokół ogromnej gwiazdy – Słońca. Nasz układ słoneczny jest domem dla ośmiu niesamowitych planet. Niektóre z nich są małe i skaliste, a inne duże i gazowe. Niektóre są tak gorące, że metale stopiłyby się na powierzchni. Inne są zimne.
- MERKURY (najmniejsza i położona najbliżej Słońca, jedna półkula jest ciągle oświetlona przez Słońce)
- WENUS(jest trzecim pod względem jasności ciałem niebieskim po Słońcu i Księżycu – nazywana gwiazdą pasterzy; otoczona grubą warstwą chmur, wybuchają tam ciągle burze, bez przerwy błyska i jest bardzo gorąco)
- ZIEMIA (jest jedynym miejscem we wszechświecie ,w którym występuje życie, ma tylko jeden księżyc)