Lęk separacyjny w przedszkolu - co robić? Oto droga do samodzielności
Lęk separacyjny w przedszkolu – wielu rodziców zastanawia się, co z tym zrobić. To trudne zarówno dla opiekunów, jak i dzieci. Warto mieć jednak na uwadze, że tego typu zachowania i emocje są całkowicie normalne. Warto jednak je przepracować.
Lęk separacyjny w przedszkolu – musisz to zrozumieć
Aby walczyć z lękiem separacyjnym trzeba go zrozumieć. Lęk separacyjny to nic innego jak uczucie niepokoju i strachu, które pojawia się, gdy dziecko jest oddzielone od swoich rodziców. Najczęściej objawia się płaczem, protestami, a czasem nawet i bólem głowy czy brzucha. Warto zrozumieć, że jest to całkowicie normalne i występuje u wielu dzieci. Nie ma tu miejsca na złość i krzyki. Wszystko należy przepracować ze swoim dzieckiem.
Lęk separacyjny w przedszkolu – co robić?
W walce z lękiem separacyjnym kluczowa jest rozmowa. Powinniśmy rozmawiać z dzieckiem o tym, czego może spodziewać się w przedszkolu, ale też o tym, co będziemy robić wspólnie, gdy już spotkamy się po pracy i pobycie w placówce. Ważne jest też to, w jaki sposób wyglądają nasze pożegnania. Nie powinny być one pozbawione uczuć, jednak jako rodzice musimy być stanowczy i nie rozczulać się zbytnio nad „rozstaniem”.
Sprawdź także: Przedszkole kluczem do lepszej przyszłości. Zalety uczęszczania do przedszkola
Warto podzielić się też problemami z lękiem separacyjnym z nauczycielami przedszkolnymi. Z pewnością ich wiedza i doświadczenie pomoże nam w oswojeniu się z nową sytuacją. Ważne jest też, by dziecko chętnie wracało do przedszkola. Interesujmy się tym, jak minął mu dzień, chwalmy za postępy i dużo rozmawiajmy.
Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek