Leśne przedszkole, czyli dzieci na łonie natury

Leśne przedszkole, czyli dzieci na łonie natury
Drukuj Skomentuj

Ekologia i przyroda to zagadnienia, z jakimi wielu rodziców chce zapoznać swoje dzieci. Warto więc poznać ideę leśnych przedszkoli, czyli placówek które działają głównie na świeżym powietrzu.

Ilu rodziców zdecydowałoby się posłać swoje dziecko do przedszkola, gdzie maluchy, niezależnie od pogody, spędzają większość czasu na świeżym powietrzu? Wiele polskich mam nie wzięłoby nawet pod uwagę takiej możliwości, chociaż w innych krajach leśne przedszkola zdobywają coraz to nowych zwolenników i prężnie się rozwijają.

Chcesz zaproponować dziecku ciekawe zabawy na świeżym powietrzu? Wejdź i zobacz:
6 pomysłów na zabawy podczas spaceru
Pomysły na zabawy zręcznościowe dla dzieci

 

Skąd pomysł na leśne przedszkole?


Leśne przedszkole niektórym może wydawać się nowatorskim eko-pomysłem – i te osoby nie przypuszczają nawet, jak bardzo się mylą! Koncepcja powstała bowiem jeszcze w dziewiętnastym wieku, a pierwsze oparte na niej przedszkole otwarto w Danii w latach 50. XX w. Od tego czasu idea ta przyjęła się na gruncie skandynawskim, a obecnie staje się bardzo popularna na przykład w Niemczech a także w Czechach. Leśne przedszkola powstają też w Japonii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych.

Na czym polega idea leśnego przedszkola? Chodzi po prostu o to, by dzieci spędzały większość czasu na łonie natury, bawiąc się na świeżym powietrzu. Liczy się oczywiście jakość tego powietrza, więc maluchy powinny przebywać w lesie, parku lub na polanie. Pod gołym niebem odbywa się większość czynności znanych z przedszkolnych sal: spożywanie posiłków, odpoczynek (na przykład drzemka). Przedszkolaki nie dysponują gotowymi zabawkami, sięgają więc po patyczki, szyszki czy liście.

Leśne przedszkole dysponuje też zapleczem, gdzie można się schronić, wysuszyć ubranie czy skorzystać z toalety.

 

Czy leśne przedszkole się sprawdza?


W krajach, gdzie leśne przedszkola zadomowiły się na dobre, pedagodzy chwalą ich ideę. Maluchy, które większą część dnia spędzają na łonie natury, są lepiej zahartowane i rozwinięte ruchowo od rówieśników uczęszczających do klasycznych placówek. Stają się też bardziej samodzielne i rozważniejsze, gdyż uczą się rozpoznawać ryzyko oraz odpowiednio je oceniać.

Przebywając w leśnym przedszkolu dziecko z bliska doświadcza zjawisk przyrodniczych. Las, jego mieszkańcy i rośliny przestają być „egzotycznymi” zjawiskami. Przedszkolaki często też mają do dyspozycji grządki, gdzie hodują własne warzywa i kwiaty. To z kolei uczy je systematyczności i cierpliwości.

Oprócz tego, wychowankowie leśnego przedszkola są kreatywni, lepiej dogadują się z rówieśnikami, ponieważ uczą się współpracy podczas codziennych czynności.

 

Leśne przedszkole na polskim gruncie


Chociaż leśne przedszkole w Polsce nie jest jeszcze powszechnym zjawiskiem, to pomysł nie wydaje się całkiem obcy. Powstało już kilka takich placówek, na przykład w Białymstoku, Warszawie czy Krakowie. Niektóre przedszkola proponują większą ilość godzin, jakie dzieci miałyby spędzać poza murami budynku. Z idei leśnych przedszkoli czerpią też organizatorzy leśnych półkolonii dla najmłodszych.

Czas pokaże, czy Polska pójdzie w ślady Czech, gdzie w ciągu pięciu lat powstało aż sto dwadzieścia leśnych przedszkoli. Co więcej, leśne placówki mają tam nadany prawny status przedszkoli.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi