List od Pani Zimy - scenariusz zajęć
List od Pani Zimy.
List od Pani Zimy.
Cele ogólne:
- Usprawnianie mowy i logicznego myślenia.
- Utrwalanie wybranych umiejętności matematycznych.
Cele szczegółowe:
- Zgodne uczestniczenie w zabawach.
- Uważne słuchanie poleceń nauczyciela.
- Przestrzeganie ustalonych reguł.
- Uważne słuchanie opowiadania.
- Wypowiadanie się na określony temat.
- Rozwiązywanie zagadek.
- Składanie obrazków z części
- Przeliczanie w zakresie 5.
- Nakładanie figur geometrycznych na podany wzór.
- Śpiewanie piosenki „Bałwanek”.
- Śpiewanie piosenki na powitanie i inscenizowanie jej.
- Stosowanie określeń dotyczących położenia przedmiotów w przestrzeni: na, przez, za, nad, obok.
Metody:
- Zadań stawianych dziecku do wykonania, rozmowa, problemowa, pedagogika zabawy.
Formy:
- Indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- Opowiadanie „Zimowe zabawy Misia Kuleczki”, ilustracje do opowiadania, płyta CD z piosenką „Bałwanek”, z utworem „Taniec śnieżynek i bałwanów” i „Chodźcie wszyscy tu do koła”wg Klanzy, szablony stóp wycięte z białego papieru, treść listu od Pani Zimy, figury geometryczne wycięte z kolorowego papieru, kartki z konturami bałwanka narysowanego, np. z trójkątów, emblematy twarzy z papieru z wesołą i smutną miną, emblematy śnieżynek wycięte z papieru, kartki z odpowiednia liczbą śnieżynek od 1 do 5, kartki z narysowanymi kropkami od 1 do 5, zagadki słowne, obrazki o tematyce zimowej pocięte na części, chusta animacyjna.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie „Chodźcie wszyscy tu do koła” - dzieci ustawione są w kole i śpiewają piosenkę:
Chodźcie wszyscy tu do koła - dzieci idą po kole
zabawimy się wesoło. - dzieci idą po kole
Chodźcie wszyscy tutaj wraz - dzieci idą po kole
Zabawimy się w zimowy czas. - dzieci idą po kole
Jedna ręka, druga ręka, - dzieci podnoszą do góry jedną rękę, a potem drugą
jedna noga, druga noga, - dzieci podnoszą do góry jedna nogę, a potem drugą
całe ciało oraz głowa. – dzieci pokazują rękoma całe ciało od góry do dołu, pokazują głowę
Witamy Was. – dzieci kłaniają się.
2. Zabawa tropiąca „Tajemniczy list” - szukanie w sali tajemniczego listu zostawionego przez Panią Zimę (wykorzystanie konturów stóp wyciętych z białego papieru) - odczytanie listu przez n-lkę.
Drogie dzieci!
Dzień dobry. Piszę ten list do Was, ponieważ, często zaglądam do waszego przedszkola. Obserwuję zajęcia, w których uczestniczycie. Wiem, że rozmawialiście tez o zimie, zimowych zabawach, to bardzo ciekawe tematy. Chcę, żebyście wiedzieli, że już niedługo odejdę, dlatego żebyście mnie pamiętali, aż znowu przyjdę w następnym roku, przygotowałam dla Was ciekawe zadania do wykonania. A jak już wszystko wykonacie to czeka na was niespodzianka. Na początek posłuchajcie opowiadania. Życzę wam miłej zabawy.
Pani Zima
ZADANIA WYZNACZONE PRZEZ PANIĄ ZIMĘ:
3. Słuchanie opowiadania „Zimowe zabawy Misia Kuleczki” - B. Forma
Miś Kuleczka od samego rana spogląda w okno.
- Śnieg, śnieg, ciekawe kiedy pójdę na sanki.
Nagle słyszy znajome głosy. To Marta i Paweł wracają z przedszkola.
- Misiu, wszędzie pełno śniegu. Zabieramy cię do parku! - już od progu woła Marta.
Misiowi kręci się z radości w głowie. Paweł bierze sanki. Marta zakłada Misiowi czapkę i szalik.
- Jeszcze rękawiczki - dodaje - żeby ci nie zmarzły łapki.
- Jak pięknie wyglądam - zerka Miś w lusterko.
Na dworze panuje zima. Duże płatki śniegu spadają na ziemię. Kuleczka siedzi na sankach, które ciągną dzieci.
- Widzę górkę - woła Paweł przyśpieszając kroku.
Po chwili jadą w dół. Gwiżdże wiatr.
- Wyśmienicie, hura, hura - słychać śmiechy i nawoływania.
Nagle sanki skręcają i wszyscy lądują w miękkiej zaspie śniegu.