Lubisz leśne owoce? - uważaj na bąblowca!

Lubisz leśne owoce? - uważaj na bąblowca!
Drukuj Skomentuj

Leśne owoce uwielbia większość dzieci. Poziomki, jagody, a nawet grzyby, które zbierane są w lesie, mogą mieć na sobie larwy bąblowca.  Bąblowica jest chorobą niezwykle groźną – w niektórych przypadkach nawet śmiertelną. Przeczytaj, by dowiedzieć się, czym jest bąblowica i jak uchronić przed nią swoje dziecko.

To choroba, którą wywołuje niezwykle groźny dla człowieka pasożyt bąblowiec. Jest on tasiemcem, a jaja tego małego, ale niezwykle groźnego tasiemca znajdują się w kale zarażonych zwierząt. Są nimi m.in. lisy, wilki, a nawet psy. Razem z kałem trafiają na runo leśne, dlatego należy zapomnieć o konsumowaniu jagód prosto z krzaka.

 

Bąblowicą można zarazić się poprzez jedzenie nieumytych owoców leśnych. Nie należy tego lekceważyć, ponieważ organizm atakuje niezwykle agresywny rodzaj tasiemca. Jego larwy, zaraz po dostaniu się do organizmu, wybierają najważniejsze części ciała człowieka: wątrobę (w ponad 90 proc. przypadków), płuca i mózg, by właśnie w nich zagnieździć się na dobre.

 

Wokół larw wytwarza się torbiel, która z czasem rośnie i uciska sąsiednie tkanki. Co najgorsze, bąblowica wielojamowa przez około 10-15 lat nie musi dawać żadnych objawów choroby. Pasożyt latami rozmnaża się i rozprzestrzenia na inne narządy (do płuc i mózgu). Co więcej, daje przerzuty niczym nowotwór. Pęknięcie torbieli może doprowadzić do śmierci. Gdy torbiel pęknie od razu pojawiają się silne wymioty w postaci wodnistego płynu i  bardzo ostry kaszel.

 

Czy można jeść leśne owoce?


Ryzyko choroby nie oznacza, że należy całkowicie odmawiać sobie leśnych pyszności.  Musisz po prostu zachować odpowiednie zasady higieny. Owoce musisz bardzo dokładnie umyć w ciepłej wodzie, a grzyby dla pewności sparz wrzątkiem.

Myj również ręce po kontakcie ze zwierzętami domowymi. Mogą być nosicielami!

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!