Lunatykowanie u dzieci - przyczyny i sposoby na zapewnienie bezpieczeństwa

Lunatykowanie u dzieci - przyczyny i sposoby na zapewnienie bezpieczeństwa
Drukuj Skomentuj

Lunatykowanie u dzieci pojawia się stosunkowo często i nie jest też traktowane jako choroba. Choć zachowanie kilkulatka może niepokoić rodziców, z lunatykowania najczęściej wyrasta się wraz z wiekiem. Poniżej omawiamy, jakie są przyczyny lunatykowania u dzieci oraz jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w czasie epizodów lunatykowania.

Lunatykowanie (somnambulizm) u dzieci


Lunatykowanie u dzieci częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek. W zależności od źródeł, podaje się, że maluchy wyrastają z lunatykowania w wieku 10-12 lat.

Niekiedy lunatykowanie ogranicza się do siadania na łóżku, ale znacznie częściej obejmuje też inne czynności: wędrowanie z otwartymi oczyma, omijanie (większości) przeszkód, czasem zabawy, jedzenie, włączanie TV. Małym lunatykom zdarza się podejmować czynności, które mogą być dla niego niebezpieczne, np. wychodzić z domu (nawet przez okno!).

Zdarza się, że z lunatykami można prowadzić rozmowę - odpowiadają oni zazwyczaj wolniej i nie zawsze składnie. Charakterystyczne jest jednak to, że rano nie pamiętają ani nocnych wypraw, ani rozmów.'

 

Sprawdź również: Zdrowy sen przedszkolaka

 

Przyczyny lunatykowania u dzieci

 

 • niedojrzałość układu nerwowego,
 • czynniki genetyczne (częste występowanie lunatyzmu w rodzinie),
 • zła dieta: spożywanie napojów z kofeiną, zbyt obfitych posiłków przed snem,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • długotrwały stres i zmęczenie,
 • choroba (zwłaszcza przebiegająca z gorączką).

 

Sposoby na zapewnienie bezpieczeństwa dziecku

 

 1. Informacje o tym, że wybudzenie lunatyka jest niebezpieczne - to mit. U dzieci może jednak wywołać dezorientację, a nawet strach. Dlatego lepiej jest w miarę możliwości zaprowadzić lunatyka do łóżka i pozwolić mu wybudzić się we własnym tempie.
 2. Należy zadbać o odpowiednią higienę snu dziecka. Pilnować rytmu dnia: regularnych godzin kładzenia się spać i wstawania. Postaraj się też o to, by dziecko zasypiało zrelaksowane i wyciszone (z tego powodu lepiej unikać oglądania bajek przed snem - zobacz: Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem? Wytyczne WHO). Kolacja powinna być lekkostrawna, a w diecie dziecka nie mogą pojawiać się napoje zawierające kofeinę.
 3. Warto też pilnować, by dziecko skorzystało z toalety przed snem: znane są przypadki, kiedy lunatyk załatwia swoje potrzeby do szafy albo innych miejsc do tego nieprzeznaczonych.
 4. Jeśli dziecko wędruje po domu w trakcie epizodów lunatykowania, należy usunąć z podłogi niepotrzebne przedmioty, które mogłyby go skaleczyć albo spowodować upadek. Należy też zadbać o to, by dziecko nie mogło otworzyć sobie okien, drzwi ani nie miało dostępu do schodów i balkonów.
 5. Lunatyzm u dzieci jest leczony tylko w wyjątkowo trudnych sytuacjach (kiedy np. powoduje chroniczne zmęczenie malucha w ciągu dnia). Wówczas stosuje się technikę wybudzania lub podaje leki - należy jednak omówić takie działanie z lekarzem.

 

 

Może zainteresuje Cię też: Lęki nocne u dzieci - czym są i jak na nie reagować?

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi