Lustrzaki - scenariusz zajęć koła teatralnego
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Temat: Jak na scenie grają cienie?
Komentarze (0)
Podstawa programowa:
- 7.1, 7.2, 9.1, 5.4, 3.2, 14.3.
Cele zajęć:
- utrwala wiadomości na temat teatru i sztuki teatralnej,
- wypowiada się na określony temat,
- poznaje i samodzielnie tworzy teatr cieni,
- wycina określony kształt samodzielnie lub z szablonu,
- wie, jak należy zachować się w teatrze,
- uważnie słucha i obserwuje film edukacyjny,
- śpiewa piosenkę.
Metody:
- oglądowa – oparta na obserwacji i pokazie,
- słowna,
- czynna – działań praktycznych,
- drama.
Formy:
- w parach,
- indywidualna,
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- projektor, laptop, ekran, szablony do teatru cieni, nożyczki, tektura, taśma klejąca dwustronna, nagranie piosenki „Lustra”, „Magiczne miejsce”.
Przebieg:
1. „Wszyscy są, witam Was” – powitanie piosenką z pokazywaniem.
2. Wprowadzenie do zajęć piosenką „Magiczne miejsce”. Wymienienie elementów związanych z teatrem na podstawie piosenki i ilustracji.
3. Nawiązanie do zagadnienia teatru cieni – zagadka:
Nawet w najbardziej upalny dzień
możesz pod drzewem znaleźć…
4. Zabawa integracyjna przy piosence „Lustra”. W parach naśladowanie ruchów drugiej osoby. Zamiana ról w parach, a następnie zamiana par. Rozmowa i ustalenie wniosku – nasz cień zachowuje się tak, jak my.
5. Prezentacja filmu „Jak na scenie grają cienie?” umieszczonego w Internecie przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Rozmowa na temat zebranych informacji i wrażeń po obejrzeniu filmu:
- Kto zapoczątkował teatr cieni?
- Z czego można stworzyć lalki cieniowe?
- Kto tworzy lalki cieniowe?
- Jak ożywia się lalki cieniowe?
- Gdzie robiono teatr cieni?
- Co można przedstawić za pomocą teatru cieni?
- Po co są kolorowe światła w teatrze cieni?
- Co jest potrzebne do stworzenia teatru cieni?
6. Zajęcia techniczne – przygotowanie wycinanki do teatru cieni z wybranego szablonu. Przyklejanie wycinanek na patyczkach taśmą dwustronną.
7. Próba przedstawiania sztuki za pomocą szablonów – dzieci odgrywają w parach lub zespołach trzyosobowych scenki dramowe. Pozostałe osoby zasiadają na widowni. Wszyscy przestrzegają zasad kultury podczas widowiska teatralnego.
8. Wystawa prac po zajęciach na gazetce koła teatralnego.
Opracowała: Anna Kozioł