,,Majowa łąka" - scenariusz zajęć zintegrowanych

Grupa wiekowa: 3-4-latki
Temat kompleksowy: Majowa łąka
Temat dnia: Na majowej łące
Realizowane prawo dziecka: Prawo do twórczej aktywności
Podstawa programowa :
• wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie ...4/2
• ... śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki...4/7
• klasyfikuje przedmioty według: ... przeznaczenia... 4/12
• uczestniczy w zabawach ruchowych...1/5
• wykonuje własne eksperymenty graficzne farbą, kredką, ołówkiem, mazakiem itp...4/8
Kompetencje
• porozumiewanie się w języku ojczystym(1)
• kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo – techniczne(3)
• umiejętność uczenia się(5)
• świadomość i ekspresja kulturalna(8)
Treści programowe:
• uczestniczenie w zabawach organizowanych przez nauczyciela, rozpoznawanie głosów, naśadowanie ich
• śpiewanie piosenek, uczesniczenie w zabawach ze śpiewem,
• klasyfikowanie przedmiotów ze względu na przynależność,
• uczestniczenie w zabawach ruchowych orientacyjno- porządkowych,
• tworzenie prac plastycznych różnymi technikami
Cele operacyjne
Dziecko:
· uczestniczy w zabawie, rozpoznaje odgłosy, naśladuje je,
· śpiewa piosenkę, uczestniczy w zabawach ruchowych ze śpiewem
· klasyfikuje przedmioty ze wzgędu na przynależność
· aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej orientacyjno - porządkowej
· tworzy pracę plastyczną wybraną techniką
Metody pracy;
- aktywizująca, poszukująca, praktycznego działania, elementy metody prof. Gruszczyk – Kolczyńskiej, metoda Batti Strauss, metoda R.Labana
Formy pracy;
- z całą grupą, indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne:
Puzzle przedstawiające motyle i biedronki, duże obrazki z łąką i owadami i zwierzątkami, małe obrazki ze zwierzątkami mieszkającymi na łące i w domu, obrazki owadów lub zwierzątek dla każdego dziecka, kolorowe kartki, utwory – „Witam was”, „Motylki”, „Wiosna”A.Vivaldiego, „Taniec węgierski”, kolorowe opaski na głowę, prezentacja PPS – owady na tablicy interaktywnej(dźwięk i obraz)
PRZEBIEG
Powitanie dzieci.
Dzieci i nauczycielka witają się przy piosence „Witam was”
I. „Życie na łące” zabawa dydaktyczna – dzieci w 3-4 osobowych zespołach rozwiązują przygotowane zagadki.
1. i 2. Zespół układa puzzle przedstawiające owady – biedronki, motyle,
3. i 4 Zespół wyszukuje i zaznacza na przygotowanych kolorowych obrazkach – owady i małe zwierzęta mogące znaleźć się na łące
5. Zespół segreguje obrazki przedstawiające zwierzęta i owady które mieszkają na łące i w domu
Po skończonym zadaniu cała grupa ogląda efekty pracy zespołów i omawia je. Dzieci nazywają zwierzęta, omawiają ilustracje.
Dzieci słuchają, odgadują i naśladują głosy wybranych zwierząt i owadów – pszczoła, żaba, myszka, konik polny itp.– zabawa przy tablicy interaktywnej
II. ,,Motylki” - ilustrowanie ruchem utworu „Wiosna” A.Vivaldiego – elelmenty metody Batti Strauss